PODAKRPACKIE.ART

Opublikowano 02 paź 2024
im
konkurs

Już po raz czwarty ogłaszamy akcję artystyczną odbywającą się w ramach cyklicznego projektu PODAKRPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest skojarzyć młodych artystów z elementami dziedzictwa kulturowego i zaprosić do twórczej interpretacji wskazanego przez nas tematu. Za nami trzy tego typu wydarzenia: UNESCO.ART – poświęcone 6 podkarpackim obiektom wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ŁUKASIEWICZ.ART – dedykowane postaci i dorobkowi znakomitego polskiego wynalazcy Ignacemu Łukasiewiczowi oraz PRUCHNIK.ART – opowieść o miejscu – podejmujące próbę opowiedzenia o najpiękniejszym drewnianym miasteczku w Podkarpackiem.

W dotychczasowych akcjach powstało łącznie 45 unikalnych często interdyscyplinarnych projektów artystycznych, które w zdecydowanej części stały się własnością Województwa Podkarpackiego jako organizatora przedsięwzięcia i służą do promocji młodych artystów związanych z województwem podkarpackim miejscem pochodzenia lub studiowania.

Tym razem chcemy zaprosić studentów kierunków artystycznych do podróży w świat dawnej świetności i zarazem zanikającej teraźniejszości zamku średniowiecznego w Sobieniu koło Leska – SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU.

Zamek w Sobieniu to miejsce szczególne, bo na karty dokumentu trafiło dzięki uczcie weselnej króla Władysława Jagiełły po jego zaślubinach w Sanoku z czwartą żoną Elżbietą z Pileckich Granowską. Ale także dlatego, że nie oszczędziły go dziejowe burze i czas „rozbiera” ostatnie elementy tej jakże ważnej i okazałej niegdyś budowli warownej. Być może to ostatni moment, aby ocalić ją za pośrednictwem sztuki i nadać jej walor ponadczasowej artystycznej interpretacji.

Aby zgłosić się do akcji należy:

• być studentem kierunku artystycznego i mieć związek z Podkarpackiem poprzez pochodzenie z tego regionu lub studiowanie w tym regionie;
  • wypełnić kartę zgłoszenia (według wzoru na stronie art.podkarpackie.pl), przygotować koncepcję autorskiego projektu artystycznego (wytyczne także na stronie) i wraz z portfolio przesłać na adres art@podkarpackie.pl

Termin przesyłania zgłoszeń 15 października 2024 r. godz. 23:59!

Aplikacje w ciągu kilku dni oceni Komisja ekspercka złożona m.in. z profesjonalnych artystów i pedagogów.

Od dnia ogłoszenia wyników prac Komisji uczestnicy akcji SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU będą mieć 40 dni kalendarzowych na zrealizowanie dzieła w oparciu o przygotowaną przez siebie koncepcję projektu artystycznego. Za tę pracę otrzymają wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło w wysokości 3000 zł brutto.

Prace powstałe podczas akcji oceni Komisja ekspercka i wyłoni 3 najlepsze dzieła SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU, których autorzy otrzymają dodatkowo po 3000 zł za przekazanie swoich prac na własność Województwa Podkarpackiego.

Podsumowanie akcji SOBIEŃ.ART – W RUINIE CZASU planujemy w maju 2025 roku w Sanoku

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej akcji wraz z regulaminem i dokumentami znajdują się na stronie