Saitip Majewska, Przejrzystość radości
Sztuka na miejscu
ul. Łaciarska 4,
Wrocław
Zapraszamy na wernisaż wystawy indywidualnej Saitip Majewskiej, doktorantki w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który odbędzie się 7 sierpnia o godz. 17:00 w Sztuce na miejscu.
Artystka kładzie duży nacisk na istotę tajskiej kultury i stara się przekazać unikalną tajską tożsamość w kontekście globalnym. W jej twórczości istnieje silne pragnienie przekazania sztuki tajskich tradycji kulturowych innym ludziom w różnym wieku, ras i środowisk społeczno-kulturowych w celu uczenia się, dzielenia się wiedzą i zrozumienia różnic narodowych i kulturowych.
Saitip Majewska dąży do połączenia sztuki z umysłem, ciałem i czasem, koncentrując się na samoleczeniu. Psychoterapia sztuką służy jako podstawa jej twórczości, pozwalając jej zgłębiać koncepcję dobrego samopoczucia w psychologii człowieka.
Zaprezentowane zostaną prace stworzone w ramach badań do doktoratu artystki. Prace wykonane są z papieru i folii, wycinane i składane przy użyciu specjalnych tajskich technik. Z płaskich arkuszy papieru i arkuszy z odbiciem i połyskiem folii stworzone są trójwymiarowe, półprzezroczyste obiekty. W tej prezentacji pojawią się elementy większych, wielokolorowych instalacji. Dzieła sztuki stanowią medium interakcji i zaangażowania, pozwalając jednostkom doświadczać własnego poznania poprzez namacalne zmysły, zwłaszcza dotyk. Saitip Majewska mówi o wystawie:
„Cenne wspomnienia w życiu są jasne, kolorowe i przejrzyste. Widać je w ludzkich twarzach i emocjach, których nie da się ukryć. Ludzie mają okresy w swoim życiu, które zawierają wiele doświadczeń, z dobrymi i złymi wspomnieniami. Ale te dobre wspomnienia i pozytywne uczucia, które wciąż pozostają, kiedy o nich myślę, sprawiają, że się uśmiecham i czuję się ciepło - ja, jako artystka, która tworzy sztukę, lubię przekazywać je dalej, aby przez chwilę dać ludziom pozytywną energię w ich życiu”.
Podczas wystawy, widzowie będą mogli poznawać dzieła sztuki poprzez dotyk.
Kuratorka: dr hab. Małgorzata Kaczmarska, Katedra Mediacji Sztuki.
Warsztaty kreatywne - 11.08., godz. 15:00
Phuang Mahot: Tajskie wycinanie z papieru
Phuang Mahot, sztuka robienia „girland” czyli bukietów, które wiszą w różnych miejscach podczas pomyślnych wydarzeń. To rzemiosło, polegające na umiejętnym cięciu celofanu w różnych kolorach, stosowane jest do ozdabiania terenów wydarzeń, takich jak imprezy charytatywne, tradycjne, wesela itp. W dawnych czasach świątynia była uważana za główne miejsce, które stanowiło centrum społeczności do prowadzenia wspólnych działań. Wiązanki używane do dekoracji świątyni muszą być liczne. Może się zdarzyć, że musi być wielu ludzi pomagających sobie nawzajem. Tak więc ludzie w społeczności zebrali się, aby pomagać sobie nawzajem. W ten sposób szybko powstaje girlanda Phuang Mahot i jest jej wystarczająco dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Phuang Mahot reprezentuje ludzi pracujących razem, pokazuje miłość i harmonię, jedność ludzi w społeczności wobec siebie nawzajem. W dzisiejszych czasach jest to rzadkie – zaczęło zanikać w tajskim społeczeństwie, ale wciąż można je znaleźć w wiejskich świątyniach.
W praktyce działań społecznych z wykorzystaniem rękodzieła jako formy arteterapii, który jest łącznikiem między ludźmi i kulturami, podobnie jak proces medytacji, wyznaje zasadę integracji ciała i umysłu, co wymaga koncentracji i wytrwałości w tym, jakie działania są podejmowane w tym konkretnym czasie, a medytujący jest świadomy tego, co robi, pomaga praktykującemu osiągnąć spokój, samoświadomość lub świadomość. Podczas warsztatów uczestnicy mogą uzyskać efekt szerszego spojrzenia na świat. Może prowadzić ludzi do rozpoznania różnic w perspektywie myślenia, uczuciach lub nastroju.