Prawdy i mniemania – wystawa Pracowni Poznania Wizualnego
Galeria za Szkłem
ASP Wrocław
Plac Polski 3/4
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 17 października o godz. 13:30, w Galerii za Szkłem.
Wystawa prezentuje prace studentów oraz kadry dydaktycznej Pracowni Poznania Wizualnego (Katedra Sztuki Mediów, Wydział Grafiki i Sztuki Mediów).
Tytuł wystawy odnosi do, sięgającego myśli Parmediesa z Elei, podziału ludzkich przekonań na: prawdy i mniemania. To co prawdziwe, jest wynikiem działania niezmąconego rozumu. Mniemania zaś są tym, co się nam wydaje, co oparte jest na poznaniu zmysłowym i albo wprost jest fałszywe, albo może prowadzić do fałszu.
Prezentowane na wystawie prace ukazują problemy, które wpisują się w ten klasyczny podział. Autorki i autorzy nie rozstrzygają jednak czy obrazowana przez nich treść jest obiektywnie prawdziwa (lub zbliża się do prawdy), czy może stanowi jedynie przykład ludzkiego mniemania. Odbiorcy sami muszą to rozsądzić. A gdyby dokonanie takiego sądu okazało się zadaniem zbyt trudnym, z pomocą przyjść może sceptycka zasada zawieszenia sądu. (JJ)
Uczestnicy: Osoby studiujące i absolwenci – Mateusz Jędrejko, Magdalena Kaśków, Tomasz Ostaszewski, Urszula Romańska, Laurenty Siwko, Alicja Szulc.
Prowadzący– Katarzyna Gwoździk, Jakub Jernajczyk, Aleksandra Szlęk
Kuratorzy: Jakub Jernajczyk, Katarzyna Gwoździk
Pracownia Poznania Wizualnego ma charakter interdyscyplinarny – osadza działalność artystyczną w kontekście szerokiego spektrum problemów nauki (matematyki, logiki, filozofii, fizyki, psychologii poznawczej, kognitywistyki). Prowadzone w pracowni badania oraz realizowany proces dydaktyczny koncentrują się wokół poznawczych aspektów percepcji i wyobraźni wzrokowej, w tym wokół roli, jaką w ludzkim poznaniu odgrywa obraz oraz posługująca się obrazem sztuka.