Przejdź do treści

Pokaz filmu NATALIA LL - SZTUKA JEST JAK MIŁOŚĆ

Opublikowano 25 paź 2022
azg
Natalia LL
Data
28 paź 2022
14:00
Miejsce

Aula CSU.CI (sala 410)

wstęp wolny 

Zapraszamy do Auli CSU.CI (sala 410) już 28 października o godz. 14:00. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem - Andrzejem Sapiją.

Bohaterką filmu jest NATALIA  LL – jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych współcześnie polskich artystek sztuki awangardowej, której twórczość  sytuowana jest w obrębie światowej sztuki feministycznej. Sławę, i niemal powszechne uznanie, uzyskała w latach 70. „Sztuką konsumpcyjną”.

Tematem filmu jest twórczość Natalii LL - podstawowe  założenia, obszary tematyczne tej sztuki, cele artystycznych poszukiwań.  

Życie i twórczość Natalii LL jest pokazana na szeroko zarysowanym tle artystycznym, kulturalnym,  społecznym i politycznym Polski drugiej połowy XX i początkach XXI wieku, a szczególnie Wrocławia. Film o Natalii LL jest także filmem o życiu artystycznym tamtych lat, o sztuce polskiej drugiej połowy XX wieku, o historii polskiej awangardy, z którą artystka była związana i którą współtworzyła.

Natalia szokowała. W latach 60. 70. niemal każda jej praca, każdy jej kolejny cykl, był jakimś otwarciem, wyważeniem drzwi - podkreśla historyczka sztuki. Pokazywała ludzi, którzy się ze sobą się kochają, tworzyła z tego dokumentację fotograficzną. Materią sztuki uczyniła własne ciało. 

Podstawą filmu jest narracja Artystki - Natalii LL - która  mówi o swoim życiu (rodzinie, studiach, małżeństwie z Andrzejem Lachowiczem, ich artystycznym związku) a przede wszystkim o swojej sztuce, o artystycznej drodze. Tematem filmu jest także miłość, szczególny związek artystyczno-ludzki, który stworzyli Natalia i Andrzej Lachowicz.

Nie można mówić o Natalii nie mówiąc o Andrzeju - mówi w filmie Richard Demarco.

Andrzej był fundamentem pewnej filozofii ich poszukiwań - stwierdza brat Natalii.

Być może, gdyby się nie spotkali, to by nie osiągnęła aż tyle - dodaje najbliższa przyjaciółka Natalii.  

W filmie występują krytycy, historycy sztuki, kuratorzy, tak z Polski, jak i ze świata.

Reżyserem jest Andrzej Sapija.

Długość filmu: 75 min.

Natalia LL

Pozostałe wydarzenia