Przejdź do treści

Natalia LL, AD INITIUM

Opublikowano 28 wrz 2022
azg
Natalia LL
Data
5 — 29 paź 2022
Miejsce

NEON Galeria ASP

ul. Traugutta 19/21, Wrocław

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w galerii NEON, 17 października o godz. 18:00. 

Wystawa inaugurująca rok akademicki 2022/23 związana z nadaniem artystce tytułu Doctora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Tytuł wystawy odnosi się do „początku”. Po wielu dekadach sztuka Natalii LL wraca na Akademię. W tytułowym „ad initium” doszukiwać możemy się nie tyle powrotu do źródeł, bo te w przypadku młodej Natalii Lach były osadzone w domu rodzinnym, gdzie przy wsparciu rodziców, również pełnych twórczej pasji, mogła się rozwijać. Odnajdujemy tu powrót do początków – sztuki „profesjonalnej”. To właśnie wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta (wtedy Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych) zmieniła młodą adeptkę sztuki w profesjonalną artystkę. I z tego okresu pochodzi najwcześniejsza praca na wystawie (1962) – Egzystencje I. Jest to jedno ujęcie z rozbudowanego cyklu, w którym Natalia uwieczniła swoich najbliższych. Nawiązująca do egzystencjalizmu i poetyki kina włoskiego praca, nagrodzona została na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Studenckiej w Toruniu. To wydarzenie artystka uznała za początek swojej kariery.

Artystka na całe życie związała się z Wrocławiem, do którego przeniosła się właśnie na studia. Sama wystawa towarzyszy przyznaniu przez Akademię artystce tytułu Doktory Honoris Causa i mimo, że Natalia nie doczekała osobistego odebrania tego zaszczytnego wyróżnienia, to wierzymy, że poprzez umieszczenie jej sztuki w przestrzeni uczelni, choć na chwile jej myśl zawarta w pracach będzie z nami.

Można śmiało powiedzieć, że sztuka Natalii LL była opowieścią o jej życiu. Miały na nią wpływ otaczający ją świat, sztuka, kultura ale również aspekty osobiste jak choroby, radości i smutki. To wszystko odbijało się na sztuce Natalii, a w szczególności na jej autoportretach, wokół których zbudowaliśmy główną część wystawy: od nurtów konceptualnych, objawiających się poprzez rejestrowanie zastałej, często błahej rzeczywistości jak sen czy jedzenie, z kultową „Sztuką konsumpcyjną” (1972-1975), w której to artystka użyła modelek zmysłowo bawiących się jedzeniem tworząc z nich swoje alter ego; poprzez eksperymentowanie z konwencją erotyzmu, władzy w „Aksamitnym terrorze” czy zabawy z widzem w „Sztuce zwierzęcej”; na autoportretach dotyczących śmierci, choroby i przemijania kończąc, stworzyła swój własny świat, w którym poprzez sztukę mogła w pełni opowiadać o sobie.

Wystawa to również przegląd interdyscyplinarnej twórczości artystki. Od fotografii, która była jej ulubionym medium, przez film, działania o charakterze performatywnym, na rzeźbie kończąc.

Natalia LL napisała kiedyś, że „tylko w rzeczywistości sztuki stajemy się autentycznie niezależni, wolni"[1]. Można śmiało powiedzieć, że tej właśnie wolności artystka poświęciła całe swoje życie.

(M. Kozieradzki)

 

[1] Natalia LL, Sztuka i wolność, 25 maja 1987, Wrocław.

Natalia LL

Wystawie w galerii Neon towarzyszy prezentacja Natalia L, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki ASP, przy ul. Traugutta 19/21


Prezentowane tu będą prace z okresu studiów Natalii Lach-Lachowicz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. To bardzo ważny i jednocześnie najmniej rozpoznawalny okres jej twórczości. Po raz pierwszy pokazane zostaną elementy jej pracy dyplomowej ze szkła, który zaprojektowała pod kierunkiem prof. Dawskiego wraz z wykonaną przez siebie dokumentacją fotograficzną. Dodatkowo zaprezentujemy kolekcję kilkunastu wielkoformatowych zdjęć z czasów studiów artystki, w tym nagrodzony na I Festiwalu Studenckiej Fotografii Artystycznej w Toruniu cykl "Egzystencje". Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki ASP we Wrocławiu.

Natalia Lach-Lachowicz – urodziła się w 1937 roku w Żywcu. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, instalacją, fotografią, wideo, performansem oraz rysunkiem. W latach 1957–1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obroniła dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. W latach 1970–1981 współtworzyła i prowadziła galerię Permafo. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W latach 2004–2013 pracowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była uczestniczką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro. W 2022 roku Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu nadała Natalii Lach-Lachowicz tytuł Doctora Honoris Causa. W swej twórczości wykorzystywała fotograficzne eksperymenty, podejmowała wątki filozoficzne, magiczne i religijne, była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich Artystek współczesnych.

Pozostałe wydarzenia