Dowody na NIE/OBECNOŚĆ

Galeria Geppart ASP Wrocław

ul. Księcia Witolda 68/2
50-203 Wrocław

Zapraszamy 4 czerwca do Galerii Geppart ASP Wrocław,  na wernisaż wystawy, będącej częścią międzynarodowego wydarzenia naukowo-artystycznego.

W trakcie wernisażu miejsce miał będzie performance Marii Bitki i Nati Krawtz.

Międzynarodowe wydarzenie naukowo-artystyczne składające się z dwóch komplementarnych wystaw: Dowody na OBECNOŚĆ w Pałacu Struga w Struga oraz Dowody na NIEOBECNOŚĆ Galerii Geppart ASP Wrocław.

Celem wydarzenia jest konfrontacja badawczo-artystyczna i diagnoza krytyczna współczesnego podejścia do praktyki artystycznej – w świecie, gdzie obok materialnego obcowania z dziełem twórczym, jesteśmy świadkami i uczestnikami dematerializacji przedmiotu sztuki. Poprzez realizację tego wydarzenia próbujemy uchwycić moment przenikania dotychczasowych mediów artystycznych i generowania nowych rozwiązań i wyzwań wynikających z zastosowania rozwijającej się błyskawicznie technologii np. 3D czy AI.

Z perspektywy naukowców-artystów i ośrodka naukowego w Polsce (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) pragniemy skonfrontować doświadczenie artystów-badaczy z innych ośrodków akademickich w Polsce i za granicą oraz niezależnych twórców, którzy w swojej praktyce artystycznej doświadczają ryzyka nowych możliwości technicznych w przemyślany sposób, sięgając głębszy sensów.

Artyści biorący udział w  wystawie w Galerii Geppart ASP Wrocław: Aqeel Abbas / PAKISTAN, Monika Aleksandrowicz / POLSKA, Maria Bitka / Polska, Katarzyna Bogusz / POLSKA,  Agnieszka Chmura-Wieczorek / POLSKA, Cristiane Duarte / BRAZYLIA, Katarzyna Gemborys / POLSKA, Magda Grzybowska / POLSKA, Hirotoshi Iwasaki / JAPONIA, Jakub Jernajczyk / POLSKA, Małgorzata Kaczmarska / POLSKA, Małgorzata Kazimierczak / POLSKA, Foteini (Fania) Kolaiti / GRECJA, Mariusz Kosiba / POLSKA, Rafał Kotwis / POLSKA, Lilianna Leń alias Lila Len / POLSKA, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic / POLSKA, Rosangella Leote / BRAZYLIA, Saitip Majewska / TAJLANDIA, Christos Mandzios / POLSKA, Tomasz Matuszak / POLSKA, Marcin Michalak / POLSKA, Laia Moreto Alvarado / HISZPANIA, Marcin Noga / POLSKA, Beata Oberc / POLSKA, Aleksander Olszewski / POLSKA, Òscar Padilla / HISZPANIA, not a Number (Alicja Panasiewicz/Adam Panasiewicz) / POLSKA,  Marek Ruszkiewicz / POLSKA, Hiraku Suzuki / JAPONIA,  Rolf Simoes / BRAZYLIA, Michał Staszczak / POLSKA, Aleksandra Szlęk / POLSKA, Daniela Tagowska / POLSKA, Aurelia Tymińska / POLSKA, Kamila Winsztal / POLSKA

Projekt dźwiękowy

Prezentowane w przestrzeni audialnej prace są dziełami wyobrażonymi, faktycznie nie mającymi swojej reprezentacji materialnej. Funkcjonują jedynie w formie audiodeskrypcji, dając tym samym wszystkim odbiorcom doświadczenie poznania dzieła jedynie poprzez jego opis.

Prace zrealizowano w ramach badania narzędzi dostępności sztuki w Katedrze Mediacji Sztuki, na Akademii Sztuki Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pod kierunkiem Lilianny Leń.

Konsultacja audiodeskrypcji: Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem.
Autorki: Agata Borawska, Stefania M. Jankowiak, Wiktoria Owczarek, Daria Raczyńska, Zofia Wiktorek, Basia Włoszczyk, Jola Ziembicka

Desublimacja

Organizator: Katedra Mediacji Sztuki, Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Polska).
Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia są dwie grupy badawcze z Wydziału Sztuk Pięknych Universitat de Barcelona (Hiszpania): IMARTE oraz MATERIA IMPRESA.
Kuratorki wydarzenia: dr Monika Aleksandrowicz i dr hab. Małgorzata Kaczmarska.

Kuratorki wydarzenia zwróciły się do naukowców reprezentujących różne uczelnie artystyczne w Polsce i za granicą o wskazanie artystów-badaczy, których twórczość wnosi istotne wartości do obrazu sztuki współczesnej – poprzez nowatorskie ujęcie problemu, aspekty wizualne czy użycie innowacyjnych technologii.

Komitet organizacyjny: dr Monika Aleksandrowicz, dr Katarzyna Gemborys, dr hab. Małgorzata Kaczmarska, dr Daniela Tagowska, mgr Liliana Leń, Aqeel Abbas (doktorant Szkoły Doktorskiej ASP we Wrocławiu)

Wydarzenie jest finansowane ze środków przyznanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta
we Wrocławiu w ramach programu Mega Grant Artystyczny.

Patronat honorowy

logo MKiDN