Promotor w Szkole Doktorskiej
prof. Christopher Nowicki
Grafik i Sztuki Mediów, Katedra Grafiki Artystycznej, Pracownia Serigrafii
Charakterystyka działalności twórczej
Christopher Nowicki urodził się w Toledo, Ohio, USA. W 1973 r. ukończył University of Toledo ze stopniem BFA po studiach w prestiżowym Toledo Museum of Art. W 1977 r. uzyskał tytuł MFA na University of Washington w Seattle. Uzyskał tytuł doktora i stopień profesora na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania we Wrocławiu, w Polsce. Był profesorem wizytującym na Northeast Normal University w Changchun w Chinach i jest profesorem honorowym na Yanbian University w Yanji w Chinach. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i znanym wykładowcą i kuratorem. Przez ponad 35 lat współpracował również z artystami z północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i Pierwszych Narodów.
Najważniejsze osiągnięcia
- 2024 Kurator wystawy From the East, Neon Gallery Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design, Wystawa współczesnych chińskich grafik z ośmiu uniwersytetów i akademii artystycznych w Chinach. 3–29 października, ponad 90 grafik od 76 artystów.
- 2021 Jury wystawy 2nd International Print Biennial, Lalit Kala Academy, New Dehli, Indie
- 2020 Dolny Śląsk SILESIA nagroda od Urzędu Marszałkowskiego Województwa za rozwój kultury śląskiej
- 2016–2018 październik–listopad, profesor wizytujący Northeast Normal University, Changchun, Chiny
- 2015 Honorowy Medal Kultury Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Opieka promotorska
Język w jakim prowadzone będzie seminarium
angielski
Charakterystyka projektów i badań, w które ma zostać włączony doktorant, w tym oczekiwane kompetencje praktyczne i teoretyczne doktoranta
Oczekuje się, że kandydat na doktorat będzie w stanie syntetyzować idee teoretyczne i filozoficzne oraz badać i tworzyć swoją pracę doktorską w ramach parametrów określonych przez program doktorski i promotora. Konieczna jest znajomość podstawowych umiejętności rysunkowych i kompozycyjnych, a także oczekuje się wysokiego poziomu wiedzy technicznej w wybranej przez kandydata dziedzinie. Ważna jest motywacja, a od kandydata oczekuje się eksplorowania granic swojej wiedzy specjalistycznej i pracy nad tworzeniem nowych rozwiązań problemów technicznych i estetycznych. Powinni być gotowi do współpracy i pracy z wykładowcami i studentami Wydziału Grafiki nad projektami wspólnotowymi, takimi jak wystawy i sympozja, gdy jest to konieczne. Pomocna będzie chęć eksplorowania innych kultur i włączania nowych idei i filozofii do swojej pracy.
Charakterystyka współpracy dydaktycznej doktoranta z promotorem
Kandydat będzie w stanie zaprojektować własne projekty w technice sitodruku lub miedzianej płyty mezzotinty. Konsultacja z promotorem będzie miała kluczowe znaczenie przy ustalaniu parametrów badań i rozwoju pracy dyplomowej. Od kandydata oczekuje się pracy ze studentami w klasie i bycia atutem dla kadry dydaktycznej studia. Oczekuje się również udziału w wystawach i zajęciach grupowych.