Pracownia Inicjowania Zagadnień Projektowych w Szkle
Proces kształcenia ma na celu wprowadzenie w zasady metodyki projektowania uwzględniając indywidualne postawy twórcze i nieszablonowe rozwiązania formalne. Uczestnicy zajęć w Pracowni prowadzą analizę celowości powstającego projektu, rozważają potrzeby użytkownika oraz poszczególne etapy procesu wytworzenia produktu. Program zajęć zakłada, oprócz poszukiwań w zakresie form użytkowych, poruszanie problemów projektowych związanych ze świadomą kreacją wizualną oraz badanie relacji człowieka wobec natury i otoczenia.
Na wstępie procesu studiowania zadajemy pytanie o celowość pracy projektanta i pokazujemy studentom, że cały otaczający nas świat materialny jest zaprojektowany. Naszym zadaniem jest świadome powoływanie „do życia” potrzebnych, przemyślanych i odpowiedzialnych przedmiotów. Program Pracowni obejmuje zagadnienia związane ze szkłem jako tworzywem, umożliwia poznanie jego właściwości, technik kształtowania oraz technik zdobienia w aspekcie projektowania przedmiotów użytkowych. Studenci poznają specyfikę materiału poprzez ćwiczenia warsztatowe, a w trakcie rozwiązywania zadań projektowych uczą się zależności pomiędzy tworzywem, metodą formowania a przeznaczeniem przedmiotu. Priorytetem działań w Pracowni jest rozbudzenie i inicjowanie pasji poznawania oraz właściwe przygotowanie do podjęcia bardziej złożonych problemów projektowych.
Zajęcia w pracowni opierają się o wykłady, prezentacje oraz system zadań projektowych. Na kolejnych etapach pracy student dokonuje analizy wartości formalnych, funkcjonalnych i technologicznych proponowanego rozwiązania. Efektem pracy projektowej jest dokumentacja wizualna i techniczna projektu oraz realizacja zadań warsztatowych w materiale. Na 3 semestrze realizujemy prototypy w hucie szkła działającej w CSUiCI.
Kryteria oceny
Ocenie podlega umiejętność sformułowania założeń projektowych, analiza problemów projektowych, indywidualność i trafność rozwiązania, jak również dokumentacja projektu i jego prezentacja.
Przedmioty
Podstawy Szkła Użytkowego
Rysunek Projektowy
Zapisy
Zdany egzamin wstępny na studia I stopnia.
Lektury
-
Józef A. Mrozek, Świat do zaprojektowania
-
Andrzej Pawłowski, Inicjacje
-
Laura Slack, Co to jest wzornictwao
-
Lakshmi Bhaskaran, Design XX wieku
-
Judith Miller, 20th century design
-
Cathrine McDermorth, 20 wiek – sztuka projektowania.
-
Technologia szkła, praca zbiorowa pod red. I. Płońskiego, Warszawa, Arkady 1972
-
W. Nowotny, Technologia szkła.