Przejdź do treści

Wybory na ASP

Ogłoszenie
Opublikowano 06 lip 2020

Jesteśmy po wyborze nowych władz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Rektorem ASP został wybrany prof. Wojciech Pukocz

Prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich - dr hab. Beata Mak-Sobota

Prorektorem ds. artystyczno-naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi - dr hab. Marta Płonka

Prorektorem ds. współpracy z zagranicą i promocji - dr hab. Michał Staszczak

Dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii została dr hab. Agata Danielak-Kujda

Prodziekanem – dr hab. Dominika Sobolewska

Dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła została dr Marzena Krzemińska-Baluch

Prodziekanem – dr Renata Bonter-Jędrzejewska

Dziekanem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów został dr hab. Marek Grzyb

Prodziekanem – dr hab. Anna Trojanowska

Dziekanem Wydziału Malarstwa została dr hab. Marta Borgosz

Prodziekanem – dr hab. Jacek Jarczewski

Dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki został dr hab. Grzegorz Niemyjski

Prodziekanem – dr hab. Maria Wrońska

***

Magnificencji Rektorowi Prof. Wojciechowi Pukoczowi pragnę serdecznie pogratulować wyboru na stanowisko Rektora. Dopełnieniem tej decyzji stała się akceptacja i wybór Prorektorów, którzy zmierzą się z zarządzaniem i rozwojem Uczelni w latach 2020-2024.

Przed nimi totalna zmiana stylu życia, czasu jaki będą mogli poświęcić własnej twórczości i dydaktyce. Od września to uczelnia stanie się ich „domem" i to nie zawsze tzw. drugim. Życzę wszystkim nowo wybranym spełnienia oczekiwań wyborców i realizacji własnych wizji rozwojowych przy pełnej akceptacji społeczności uczelni. Starajcie się i dbajcie o studentów, pracowników, podejmujcie tylko udane decyzje.

Po dwóch kadencjach pozostawiam uczelnię stabilną finansowo, administracyjnie zreformowaną, dobrze zarządzaną, nowoczesną, rozpoznawalną w świecie, umiędzynarodowioną, przygotowaną do nowych wyzwań. Gratuluję wszystkim postępowań naukowych i znaczących sukcesów artystycznych, które pozwoliły nam znaleźć się w czołówce szkół artystycznych w Polsce.

Gratuluję wyborów dziekańskich i decyzji odnośnie nowych Rad Wydziału i Senatu Uczelni.

Dzisiaj wiem, że warto było

 

Z wyrazami szacunku

Rektor Piotr Kielan

PS. Dziękuje Profesorowi Jackowi Szewczykowi i jego zespołowi za równą i dżentelmeńską walkę wyborczą. Wszyscy zostajemy i pracujemy dalej w uczelni dla jej dobra i nas wszystkich.

***

dr hab. Beata Mak-Sobota

Urodzona w 1968r. we Wrocławiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademii, na kierunku Ceramika i Szkło. W roku 1994 obroniła pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Henryka Wilkowskiego z zakresu Projektowania szkła, by w tym samym roku podjąć pracę jako asystentka w Pracowni Podstaw Projektowania Szkła prowadzonej przez prof. Jerzego Chodurskiego. W roku 2000 uzyskała kwalifikacje I stopnia/stopień doktora, a następnie w roku 2014 habilitację przed Radą Wydziału Ceramiki i Szkła.

Od ukończenia studiów swoja prace twórczą i zawodową związała z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu i macierzystym wydziałem Ceramiki i Szkła. Przebieg jej pracy zawodowej to czas pracy jako asystent w Pracowni Podstaw Projektowania Szkła, a następnie jako od roku 2000 adiunkt w dyplomującej II Pracowni Projektowania Szkła na studiach jednolitych do roku 2012, a od roku 2010 w II Pracowni Szkła Użytkowego na studiach I I II stp, której to kierownictwo powierzono jej w roku 2014.

Twórczo zajmuje się szkłem artystycznym i użytkowym realizując prace zarówno w oparciu o techniki termicznego kształtowania szkła, jak i w technikach tzw. "na zimno". Obiekty, cykle prac, zrealizowane projekty prezentowała na 17 wystawach indywidualnych i 86 zbiorowych w kraju i za granicą. Jest kuratorem 20 wystaw zbiorowych prezentujących osiągnięcia studentów i wykładowców macierzystej katedry oraz wydziału. Jest też uczestnikiem konferencji, w tym w trzech jako członek komitetu naukowego.

Jest promotorem 72 dyplomów licencjackich i magisterskich. Dokonania studentów nie tylko swojej pracowni promuje w formie wystaw i prezentacji w instytucjach kultury oraz na targach designu. Wyniki jej pracy dydaktycznej potwierdza liczba 26 studentów finalistów konkursów i wystaw kwalifikowanych oraz 8 laureatów konkursów.

W ciągu ponad 25 lat pracy w Akademii aktywnie brała udział w licznych pracach organizacyjnych, byłam członkiem zespołów i komisji. Pełniła funkcje rzecznika dyscyplinarnego studentów, od 2008 roku jest członkiem Rady Wydziału Ceramiki i Szkła, a od 2012 członkiem Senatu. W kadencji 2008-2012 pełniłam funkcję Kierownika katedry, a w bieżącej kadencji funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich.

***

dr hab. Marta Płonka, prof. Uczelni

Projektowo-artystyczna aktywność dr hab. Marty Płonki jest skupiona wokół szeroko pojmowanego wzornictwa, głównie projektowania komunikacji wizualnej, opartego na zawodowych relacjach z podmiotami zewnętrznymi, wśród których ważne rangą miejsce zajmują wyższe uczelnie, ośrodki kultury (muzea i galerie) oraz instytucje, przedsiębiorstwa i centra badawczo-rozwojowe. Podkreślając istotną rolę wzornictwa jako aktywatora innowacyjności, podejmuje dialog na linii projektant–przedsiębiorca i prowadzi działalność ekspercką oraz przeprowadza wzornicze audyty technologiczne w mikro i małych przedsiębiorstwach na terenie Dolnego Śląska, m.in.: w ramach zakończonego projektu DSWP (Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego) i trwającej do chwili obecnej, kooperacji z WCTT (Wrocławskie Centrum Transferu Technologii) przy Politechnice Wrocławskiej, w ramach projektu Enterprise Europe Network.

Dr hab. Marta Płonka jest autorką koncepcji layoutów, identyfikacji wizualnej marek i firm, systemów komunikacji i projektów opakowań oraz wydawnictw katalogowych, materiałów promocyjnych i reklamowych, druków informacyjnych i akcydensów, wydawnictw cyklicznych i okazjonalnych oraz publikacji albumowych, m.in. dla: Politechniki Wrocławskiej („Zabytki techniki Dolnego Śląska"), Uniwersytetu Ekonomicznego („Kuźnia Kadr"), Galerii Miejskiej (katalogi do wystaw), Akademii Sztuk Pięknych im. E. Geppert we Wrocławiu („Mendinii"), Muzeum Narodowego we Wrocławiu ("Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku").

Prywatnie uwielbia gotować i trekking po górach.

***

Michał Staszczak (ur. 1979 we Wrocławiu) - absolwent kierunku rzeźba w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom w 2005 w pracowni prof. Leona Podsiadłego, aneks z odlewnictwa artystycznego u prof. Jacka Dworskiego. Od 2006 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, gdzie aktualnie prowadzi pracownię odlewnictwa artystycznego. W latach 2016-20 pełnił funkcję kierownika Katedry Technik Rzeźbiarskich. W 2012 roku otrzymał stopień doktora, a w 2019 doktora habilitowanego sztuki.

Założyciel i współorganizator Festiwalu Wysokich Temperatur organizowanego we Wrocławiu od 2007 roku. W latach 2015, 16, 17, 19 pełnił funkcję dyrektora generalnego tego wydarzenia. W 2018 za organizację X Festiwalu Wysokich Temperatur otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla nauczycieli akademickich za osiągnięcia organizacyjne.

Prowadzi warsztaty oraz pokazy odlewnicze, buduje plenerowe piece do topienia brązu, aluminium oraz żeliwa.

Tworzy asamblażowe rzeźby, płaskorzeźby i instalacje, które odlewa z metalu. Do realizacji modeli rzeźb wykorzystuje również druk 3D.

Bierze udział w licznych wystawach i konferencjach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych.

www.michalstaszczak.pl


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności