Video Mapping Festival #5 / IBSIC - Image Beyond the Screen International Conference
Pomiędzy 5 a 13 marca w Lille we Francji mogliśmy uczestniczyć w międzynarodowej konferencji i festiwalu zorganizowanym przez Rencontres Audiovisuelles / the Video Mapping European Center. Lille to nie tylko piękne i bogate kulturalnie miasto na północy Francji, to także partnerskie miasto Wrocławia. Dzięki zaangażowaniu obu stron, Lille - Rencontres Audiovisuelles i Wrocław - Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu mogliśmy tam pojechać. Dzięki wsparciu wydziałów: Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii oraz Samorządu Studenckiego wyjazd „reprezentacji” naszej Akademi był możliwy.
https://videomappingcenter.com/?lang=en
Organizacją całego wyjazdu zajął się zespół w składzie:
- dr hab. Maja Wolińska, prof. ASP,
- dr Paweł Lisek, ad.
- dr Robert Sochacki, ad.
Czynnie zaangażowały się dwie katedry: Sztuki Mediów i Scenografii.
W drodze konkursu organizatorzy warsztatów Rencontres Audiovisuelles wytypowali do udziału grupę pięciu osób studiujących na naszej uczelni: doktorant Alperen Sahin oraz studentki Anna Flaka, Zuzanna Kliniewska, Natalia Grobelka i student Jakub Barancewicz.
Przez 4 dni ponad 15 zespołów studentów i studentek z całej Europy oraz profesjonalistów i profesjonalistek z branży audiowizualnej, animacji, grafiki i sztuki cyfrowej wzięło udział w kreatywnym wyzwaniu: wspólnej pracy nad video mappingiem, który został zaprezentowany na fasadzie Pałacu Rihour w Lille. Tematem tegorocznej edycji była „Bioróżnorodność, od groźby do wymierania”.
Celem uczestnictwa w International Workshop Program było zdobycie nowych umiejętności i doświadczenie możliwości tworzenia w międzynarodowym środowisku poprzez udział w warsztatach „MONUMENT VIDEO MAPPING WORKSHOP”, oraz w samej konferencji „IBSIC – IMAGE BEYOND THE SCREEN INTERNATIONAL CONFERENCE”.
IBSIC to coroczna konferencja poświęcona video mappingowi, z zaproszonymi najlepszymi nazwiskami w branży. Zaproszeni dzielili się swoimi case studies, doświadczeniem i innowacjami na rynku. W ramach Festiwalu w przestrzeni publicznej Lille odbywają się liczne mappingi, składając się na wyjątkowy event, którym żyje całe miasto.
Z relacji osób uczestniczących w warsztatach:
„Wyjazd na to wydarzenie to duża szansa na rozwój studentów i studentek z naszej uczelni, na nawiązanie długofalowej, międzynarodowej współpracy między uczelnią z artystycznym ośrodkiem w Lille. Powinno to być także powodem w przyszłości dla studentów i studentek naszej Akademii, by w następnych edycjach festiwalu również się zaangażować i poszerzyć swoje horyzonty artystyczne o międzynarodową perspektywę.”
„The festival gave me a chance to observe the current topics of discussion in the field of video mapping. By being in contact with various groups, I realised the different point of views including the perspectives of new generation artists, creative art studios and the studios as business models. These observations will contribute to my PhD research as they are highly related to its topic.” – Alperen Sahin
„Udział w festiwalu video mappingu w Lille był dla mnie ważny z wielu powodów. Będąc częścią zespołu tworzącego animacje mogłem poznać wiele interesujących zagadnień. Również możliwość kontaktu z osobami z wielu środowisk które zebrały się tam w kontekście zagadnienia wideo mappingu pozwoliło mi na rozszerzenie horyzontów i poznanie nowych punktów widzenia w tej dziedzinie. Uważam że festiwal był zorganizowany sprawnie i z dużym sukcesem, zarówno dla studentów, osób zainteresowanych oraz miasta Lille. Myślę, że takie inicjatywy powinny być wspierane.” – Jakub Barancewicz, student Sztuki Mediów
„Wyjazd na warsztaty i festiwal video mappingu w Lille to była niesamowita przygoda. Podczas krótkiego pobytu poznałam niesamowitych artystów z różnych krańców świata. Wraz z zespołem i artystami odpowiedzialnymi za wsparcie naszej twórczości dostałam możliwość stworzenia mappingu, który później został wyświetlony na Festiwalu. Oprócz możliwości zobaczenia swojej pracy zobaczyłam również mappingi niesamowitych artystów. Uważam że cały wyjazd był dla mnie niesamowita możliwość której życzę każdemu.” – Natalia Grobelka, studentka Sztuki Mediów
Relacje z francuskiej telewizji:
https://la-hauts.fr/le-video-mapping-festival-illumine-les-facades-de-lille
Relacja opiekuna bezpośredniego wyjazdu, dr Roberta Sochackiego - Katedra Szutki Mediów i Katedra Scenografii:
„Dzięki uczestnictwu w tegorocznej konferencji mogłem przyjrzeć się z bliska jak działa organizacja Rencontres Audiovisuelles i jak w rzeczywistości realizuje swoje założenia:
https://www.rencontres-audiovisuelles.org/ czyli Programming, Education, Innovation.
Udział w samej konferencji jak i w wieczornym pokazie festiwalowym był bardzo inspirujący. Uzyskaliśmy również obietnicę dalszej współpracy w ramach kolejnych edycji International Workshop Program, a rezultatem rozmów podczas IMAGE BEYOND THE SCREEN INTERNATIONAL CONFERENCE są plany organizacji warsztatów mistrzowskich z twórcami oprogramowania i systemu do realizacji przestrzeni imersyjnych tu we Wrocławiu.
Co do samego festiwalu, ogromną nadzieję dla terminu określanego jako „mapping” są wybory zarówno Jury tegorocznego VIDEO MAPPING AWARDS jak i wybór głosowania publiczności. Moim zdaniem także realizacje studenckie podczas warsztatów także wnoszą powiew nadzieje na dobrze obrany kierunek rozwoju video mappingu.
Mieliśmy okazję doświadczyć, że ogromne umiejętności w posługiwaniu się szybko rozwijającą się technologią powiązaną z mappingiem jak i z imersyjnymi projekcjami to nie wszystko. Wykład jaki zaprezentował nam przedstawiciel japońskiego teamLab’u Takeshi Yamada pokazał, że najważniejsze są między nami relacje, a granice są tylko po to by je znosić. Sztuka, filozofia i nauka idą razem i szukają kolejnych już rozwiązań na tworzenie przyjaznej relacji nie tylko między ludźmi, ale i także nie-ludzkimi mieszkańcami naszej planety Ziemia. Może dlatego wszystkie zorganizowane panele dyskusyjne na koniec konferencji odbyły się pod hasłem „sustainablility”.
Po obejrzeniu projekcji festiwalowych polecamy uwadze artystów:
Francesca Macciò (Italy)
EunJin Park and Sae Yun Jung, a duo of mapping artists from South Korea
Franck Dion (France)
JURY’S CHOICE - Morgane Philippe (France)
AUDIENCE PRIZE - Cindy Lo (France)