Przejdź do treści

Sztuki nie można zakneblować

Ogłoszenie
Opublikowano 05 lis 2020

Muzeum Pana Tadeusza prezentuje na swojej stronie internetowej wybrane prace Marii Tulżankowej w geście solidarności z artystką, która 12 października 2020 w Mińsku została zatrzymana przez białoruską milicję za udział w pokojowej manifestacji.

Artystka przebywała w areszcie śledczym do 29 października 2020. Aktualnie grozi jej proces z artykułu 342 Kodeksu karnego - organizacja zamieszek lub w nich udział. Za ten czyn może otrzymać karę do 3 lat więzienia.

Wystawa 

Więcej informacji na Fb

W przygotowywaniu jest też podobna prezentacja na stronie Ośrodka Teatralnego „Kana" w Szczecinie.

Fragment maila Maryji z 30 października:
„Przed południem mnie zabrano z domu. W więzieniu docierały niektóre wiadomości o wsparciu ze strony Polski. Dziękuję wam serdecznie takie rzeczy mocno podnoszą moralnie, śmiałam się i płakałam nad listami. ...rzucili się na mnie poważnie, wydaję mi się akurat w związku z częstymi wizytami do was (Polski) ostatnio. ...mama straciła pracę... Nie poddawano mnie torturom ani gróźb nie było. ...starali stworzyć atmosferę maksymalnie przygnębiającą i tajemniczą - były to zabiegi psychologiczne, i wszystkie rozmowy po krótkim czasie nabierały mniej więcej adekwatnego wymiaru. Jestem zdrowa. Tylko zmęczona przez stres, kiedy zamiast wypuścić po 15 dobach mnie zamknęli w samochodzie dla więźniów i wywieźli gdzieś, różne myśli mnie odwiadywały po drodze;)))). ale jest ok i dostarczyli do śledczego komitetu ... i puścili na razie. ...Kłaniam się".

W 2018 artystka, ówczesna studentka Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza wystawiła licencjacki projekt dyplomowy „Zmienna Czasu". W tym samym roku przygotowała instalację multimedialną towarzyszącą wystawie „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza". Była to wystawa w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich.

Maryja Tuĺžankova urodziła się w Homlu, ostatnie 5 lat spędziła w Polsce. W 2015 roku została stypendystką programu Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego dla młodzieży politycznie represjonowanej na Białorusi i rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W 2016 przeniosła się do Wrocławia, gdzie ukończyła licencjat na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku Mediacja Sztuki, a następnie uzyskała tytuł magistra na kierunku Sztuka Mediów. W ramach programu MOST spędziła również jeden semestr w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Tomasz Polak
Marek Stanielewicz


zamieśćiła AZG

Pozostałe aktualności