13 wrześnie 2020 r. w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy prezentującej polskie współczesne szkło artystyczne na przykładzie 42 prac 15 artystów.
Zapraszamy do wirualnego spaceru po wystawie -
https://www.skanowanie.xyz/mnp_szklo?fbclid=IwAR3ZYh7iMDEgsK4fEi9yBkQ3_RzE1BcSvVBehG_-lNOagV4DwFvKqfeNc-Q
***
SZKŁO. MĘSKIE RYSY
wystawa: 13.09-6.12.2020
Muzeum Sztuk UżytkowychGóra Przemysła 1, Poznań
Od 13 września 2020 do 6 grudnia 2020 roku w salach wystaw czasowych MSU prezentowana będzie wystawa zatytułowana: Szkło. Męskie rysy.
Wystawa zorganizowana przez MNP we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu prezentuje polskie współczesne szkło artystyczne na przykładzie 42 prac 15 artystów:
Jerzego Chodurskiego, Andrzeja Kucharskiego, Marcina Litwy, Wojciecha Olecha, Pawła Palewicza, Kazimierza Pawlaka, Wojciecha Peszko, Czesława Roszkowskiego, Stanisława Soboty, Witolda Śliwińskiego, Konrada Tomaszewskiego, Tomasza Urbanowicza, Ryszarda Więckowskiego, Adama Włodarczyka i Macieja Zaborskiego.
Zaproszeni artyści reprezentują różne pokolenia. To w większości twórcy już w pełni ukształtowani, ze znaczącym dorobkiem, uznani i prezentowani na całym świecie. Są w tym gronie jednak również artyści będący na początku swej drogi artystycznej. Uczestnicy wystawy nie tworzą formalnej grupy. Każdego z artystów cechuje bardzo indywidualne podejście do szklanego tworzywa. Łączy ich jednak pewien wspólny rys twórczości: moc, skala oraz siła wyrazu struktur, śmiałość eksperymentów i wirtuozerskie popisy technologicznych umiejętności, często wykraczające poza ramy tradycyjnie pojmowanej sztuki szkła. Szkło stało się pożądanym medium w szerokim obszarze sztuk plastycznych. W świecie polskiego współczesnego szkła artystycznego, coraz bardziej zdominowanym przez artystki, pokazane na wystawie szkła prezentują kierunki „męskich" poszukiwań w przekraczaniu granic materii.
Kurator ze strony MNP: Magdalena Weber-Faulhaber
Kurator ze strony ASP we Wrocławiu: prof. Kazimierz Pawlak, Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu
Aranżacja: kuratorzy wystawy
Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu od czasu swego powstania w 1965 r. śledzi rozwój polskiej powojennej twórczości unikatowej gromadząc i prezentując na wystawach realizacje z zakresu różnych mediów, w tym dorobek kolejnych pokoleń polskich twórców szkła. Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest dla nas o tyle cenna, że Uczelnia od siedemdziesięciu lat, jako jedyna wyższa szkoła artystyczna w Polsce, kształci w dziedzinie szkła artystycznego. Wystawie towarzyszył będzie katalog oraz program realizowany zarówno w muzeum, jak i poprzez działania online.
Oprowadzania po wystawie:
27 września (niedziela), godz. 12:00
25 października (niedziela), godz. 12:00
22 listopada (niedziela), godz. 12:00
Dodatkowe wydarzenia realizowane będą w październiku i listopadzie w zależności od możliwości związanych z sytuacją epidemiologiczną.
zamieścił: Michał Pietrzak