Przejdź do treści

SURVIVAL 18 "Wasteland"

Ogłoszenie
Opublikowano 10 wrz 2020

Za sprawą 18. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL niedostępna na co dzień przepompownia Port Miejski we Wrocławiu, od 10 do 13 września zamieni się w wielką przestrzeń wystawienniczą.

Zobaczymy prawie 30 unikatowych prac, w tym dzieł malarskich oraz instalacji. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie Scena Wideo. W programie znalazły się także oprowadzania kuratorskie, spacery historyczne, performanse i debaty w ramach Sceny społecznej „Kultura dla klimatu" dedykowanej pogłębianiu świadomości proekologicznej. 

„Wasteland", hasło przewodnie wydarzenia, to bezpośrednie nawiązanie do słynnego poematu Thomasa Stearnsa Eliota o tym samym tytule. Wydana w 1922 roku „Ziemia jałowa" ("The Waste Land") to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. Eliot był punktem wyjścia do stworzenia identyfikacji wizualnej SURVIVALU autorstwa Łukasza Palucha – inspirowana plakatami kina grozy przedstawia aranżowany widok z wnętrza przepompowni Port Miejski – tegorocznej lokalizacji Przeglądu.

Sztuka w niedostępnej przepompowni Port Miejski

W tym roku SURVIVAL odkryje przed publicznością niedostępną dotąd przepompownię Port Miejski, powstałą w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Przez ponad 100 lat była ona kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie – uruchomionego w 1881 roku. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci – Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. W pomieszczeniach budynku obejrzymy m.in. kilkadziesiąt prac artystów wyłonionych w konkursie na realizacje artystyczne. Na wystawie głównej będzie można zobaczyć zarówno rozbudowane instalacje site-specific, jak i wideo czy obiekty rzeźbiarskie. – Nowością w programie jest Scena Wideo prezentująca prace wybrane specjalnie na tegoroczny festiwal, które posługując się ruchomym obrazem, oferują zaskakujące perspektywy odczytania zagadnień tegorocznego SURVIVALU – opowiada Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka Przeglądu. Nie zabraknie sztuk performatywnych – Monika Konieczna i Mariusz Sibila wykonają performance „Mów do mnie (Przepompownia Słów)", a Wiktor Gałka – jeden z przedstawicieli sekcji studenckiej wrocławskiej ASP – zaprezentuje sztukę pt. „Gdyby tu była woda, stanąłbym i pił".

„Kultura dla klimatu", Eliot z perspektywy dźwiękowej

W tym roku Przeglądowi towarzyszyć będzie scena społeczna online dedykowana pogłębianiu świadomości proekologicznej. Dzięki partnerstwu z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej pod hasłem „WASTELAND: Kultura dla klimatu" odbędą się trzy debaty z udziałem artystów, kuratorów oraz aktywistów z Wrocławia i Berlina. – Poruszone zostaną kwestie marnowania zasobów, potrzeby nowych strategii kuratorskich i roli artystów w kształtowaniu świadomości społecznej w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej – mówi Dora Kuentzel, koordynatorka sceny. Z kolei Scena Dźwiękowa 18. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL to zaproszenie do czytania „Ziemi jałowej" Eliota z perspektywy dźwiękowej. – Zwrócimy szczególna uwagę na to, jak rezonuje współcześnie perspektywa słuchowa Eliota w kontekście odczytywania jego poematu jako manifestu ekologicznego – zapowiada Daniel Brożek, kurator sceny.

Podczas Przeglądu – jak co roku – będzie można wziąć udział w licznych oprowadzaniach kuratorskich. Odbędą się także specjalne oprowadzania dla niepełnosprawnych, oprowadzania w języku angielskim oraz spacery dla rodziców z małymi dziećmi w ramach cyklu BAW! Baby Art Walk. Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu zaprosi na oprowadzanie historyczne po Porcie Miejskim. Do 15 września w Galerii Ulicznej Szewska Pasja (ul. Szewska) można oglądać wystawę poświęconą Eliotowi i jego „Ziemi jałowej" prezentującą fragmenty poematu oraz przepiękne fotografie z wnętrz przepompowni Port Miejski.

COVID-19: obowiązkowe zapisy, maseczki i rękawiczki

W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników Przeglądu – w związku z trwającą sytuacją epidemiczną – wprowadziliśmy obowiązkowe zapisy na wydarzenia towarzyszące wystawie głównej. Aby wziąć udział w oprowadzaniach, spacerach i performansach, należy zapisać się wcześniej drogą mailową (zapisy@arttransparent.org), podając w treści maila nazwę wydarzenia i jego dokładny termin. Zapisy ruszają 3 września o godz. 12:00 i trwają do zakończenia Przeglądu. Na terenie przepompowni obowiązuje także noszenie maseczek i rękawiczek ochronnych. Dostępne będą również płyny do dezynfekcji rąk. Na teren przepompowni nie można wprowadzać czworonogów.

Szczegółowy program.

***

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja Art Transparent.
Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Współorganizator Przeglądu: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Partner strategiczny: MPWiK Wrocław S.A


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności