Pomiędzy dążeniem, a unikaniem
W ramach realizacji projektu badawczego Pracowni Kreacji Przestrzeni Multimedialnej Pomiędzy dążeniem, a unikanie osoby studiujące na II i III roku licencjatu Sztuki Mediów przeprowadziły serię cyklicznych interwencji w przestrzeni naszej uczelni, które pod wspólną nazwą IMPAS stanowią manifest zapisany w formie badań i dokumentacji na >> stronie projektu <<
Projekt badawczy, manifest realizowały osoby studenckie: Julia Bujalska, Maja Czarnecka, Weronika Gediga, Idzi Grzegorzewski, Zosia Lesiak, Dawid Michalak, Zosia Ryżewska
Prowadzący: dr Robert Sochacki
Grupa kolektywna o swoim projekcie
Projekt ten to podjęta przez nas próba znalezienia własnej przestrzeni poprzez nawiązanie do tego jak funkcjonuje otaczający nas świat. Świat zysków, konsumpcjonizmu, półśrodków, biegu i wyzysku. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że świata nie zmienimy sami, stwierdziliśmy, że możemy jedynie oddać nasz głos w przestrzeń, wypowiedzieć się i spróbować dotrzeć tym do jakiegokolwiek odbiorcy. Poszerzenie świadomości o szkodliwości funkcjonowania człowieka na naszej planecie może wpłynąć na decyzje o funkcjonowaniu jednostek, a zmiana zaczyna się właśnie od nich. Grupa tworzona jest poprzez pojedynczych, a świat przez grupy.
Poprzez analizę tematu i nasze poszukiwania towarzyszyły nam tematy takie jak greenwashing, bezdomność i to jakie rozwiązania ludzie bezdomni podejmują by przeżyć, tematy odżywiania, śmieci, odpadów wytwarzanych przez człowieka, podział społeczeństwa polskiego i poszukiwanie jego przyczyn, to jak życie zwierząt jest zależne od człowieka, kapitalizm, konsumpcjonizm, funkcjonowanie rolnictwa, protesty, walka o swoje prawa jak i walka z prawem.
W czasie pracy nad naszym projektem pojawiła się w mediach informacja o sytuacji studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy walczyli z władzami uczelni o przestrzeń dla siebie w Akademiku “Jowita”, który miał zostać wyburzony, a na jego miejsce miał zostać wybudowany budynek prywatny. Pojechaliśmy do Poznania w trakcie trwania protestu by zebrać materiały do reportażu, gdyż stwierdziliśmy, że jest to sytuacja pokrewna z tematem naszego projektu. Zebrane materiały są częścią naszej realizacji i idealnie obrazują próbę odnalezienia się człowieka w świecie gdzie przestrzeń do życia tak często jest zwyczajnie zabierana lub poddawana zmianie ku korzyści materialnej.
Naszą realizacją jest zbudowany przez nas dom, który powstał z materiałów znalezionych na śmietniku ASP we Wrocławiu symbolizujący przestrzeń, której nam brak. Wyświetlana z niego projekcja to stworzony przez nas film poruszający tematy, które badaliśmy przez ubiegłe miesiące. Zrealizowany projekt ma charakter instalacji artystycznej, a jednocześnie manifestu odbywającego się cyklicznie w przestrzeniach wrocławskiego ASP.
Pomiędzy dążeniem a unikaniem, czyli na osi, na której rozpięte są, niemal wszystkie konflikty: od wczesnodziecięcego ustanawiania granic JA do późnodorosłego konfliktu potrzeb w relacjach.
*Weronika Morawiec/Plenum Osób Opiekujących się