Od 14 maja do 12 czerwca trwa niezwykła wystawa Agnieszki Leśniak Banasiak, Tomasza Kulki i Agaty Grzych.
14.05-12.06.2021
ul. Piłsudskiego 60/3
W przestrzeni jednego z mieszkań na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej prezentowana jest wystawa, której założenia od początku opierały się na stworzeniu kameralnej, osobistej sytuacji, w której odbiorca styka się z bardzo wrażliwymi i tajemniczymi konstruktami jakimi są pamięć i pustka.
Nasze zdolności postrzegania wzrastają cicho, bezstronnie i niezachłannie. Sięgają poza znaki i symbole, są otwarte, puste. To tak jakbyśmy mogli zobaczyć coś na czym nie moglibyśmy skupić naszej świadomości. Tu w tej percepcyjnej pustce, pamięć wychodzi na wierzch, pamięć, która ma źródło w głębinach czasu. Architektura taka stanowi tło dla przedmiotu i życia, które się w nim i wokół niego rozgrywa. Peter Zumthor
Pamięć odpowiada za nasze poczucie tożsamości i ciągłości psychicznej, lokalizuje zdarzenia w czasie i przestrzeni oraz tworzy między nimi relacje. Co więcej, przeszłość, która staje się inspiracją do szerszego zrozumienia teraźniejszości, opiera się na pamięci indywidualnej lub zbiorowej oraz historii. Ale pamięć, a co za tym idzie przekaz czy transmisja, nie istniałyby bez aktywnego uczestnictwa człowieka.
Mój tato na KDM mieszkał od początku jego istnienia. Teraz, po ponad 60 latach od powstania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej ja tu mieszkam. Jest to moment, w którym konfrontuję swoje wspomnienia z dzieciństwa z teraźniejszymi spostrzeżeniami. Podwórka nie są już tak duże, a neony tak jasne… – mówi Agata Grzych o swoim uczestnictwie w projekcie Pętla.M³. Artystka podjęła wyzwanie zmierzenia się z bogatym archiwum zdjęciowym swojego taty Kazimierza Grzycha, który od dzieciństwa mieszkał na wrocławskim KDM-ie. Jej osobista selekcja będzie świadectwem przeszłości, którą poddaje ciągłej reinterpretacji patrząc przez pryzmat rodzinnych sentymentów.
Petera Zumthora pisząc o pustce ustawia ją w relacji do pamięci. Archiwum zdjęciowe jako płaszczyzna spotkania ojca z córką, połączenie oraz konfrontacja pokoleniowa analogicznie splata się z próbą okiełznania i zdefiniowania pustki przez pracującą w szkle Agnieszkę Leśniak-Banasiak. W instalacji m3 pustki artystka poszukuje piękna pustki samej w sobie. W swoich dotychczasowych działaniach dotykających formalnych zagadnień geometrii abstrakcyjnej, sztuki bardzo konkretnej, podjęła się trudnego zadania obudowania pustki.
Pętla.M³ to opowieść o pustce oraz pamięci. O tym jak z rozsypanych elementów wspomnień i historii układamy naszą rzeczywistość na nowo, interpretując przeszłość, odkrywając, że środowisko, w którym funkcjonujemy jest stale w procesie tworzenia, a pamięć społeczna, tu reprezentowana przez jednego z mieszkańców, wpływa na ich zmianę, przekształcenie i transformacje.
artyści: Tomasz Kulka, Agnieszka Leśniak-Banasiakwspółpraca kuratorska: Agata Grzycharchiwum zdjęciowe: Kazimierz Grzych
Kuratorki: Mika Drozdowska, Iwona Kałuża
Partner: Rada Osiedla Przedmieście ŚwidnickiePatronaty medialne: Notes na 6 Tygodni, Architektura&Biznes, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, www.wroclaw.pl, TuWrocław.pl
Wystawa prezentowana jest przy okazji wystawy PĘTLA w Galerii SIC! BWA
zamieśćiła AZG