Przejdź do treści

MUst Have 2021

Ogłoszenie
Opublikowano 18 Maj 2021

W tegorocznym plebiscycie Łódź Design Festival na najlepsze polskie produkty wyróżnione zostały trzy projekty artystów i projektantów związanych obecnie z naszą uczelnią.

W 11. edycji organizowanego przez Łódź Design Festival plebiscytu Rada Ekspertów spośród 341 zgłoszeń wyróżniła 72 produkty. Wśód wyróżnionych projektów znalazły się aż trzy, których autorami są artyści i projektanci związani obecnie z naszą uczelnią. Gratulujemy!

***

Errorica

producent: Studio Ali Berg / projektant: Alicja Patanowska, (www.patanowska.com)

Errorica to opowieść o pięknie błędów technicznych pojawiających się podczas produkcji ceramiki. Zrozumienie i zapanowanie nad takimi zjawiskami jak pękanie czy zbieganie się szkliwa pozwala uzyskać niezwykłe dekoracyjne faktury z zachowaniem cech użytkowych produktu. Układy spękań na obiektach nigdy się nie powtarzają, jednak ich podobieństwo tworzy spójną serię produktów, posiadających jednocześnie cechy unikatowe i użytkowe.

Szukanie linii przenikania się obszarów sztuki i designu poprzez badania granic technik i technologii metodą eksperymentalną jest naturalną kontynuacją dotychczasowych poszukiwań projektantki w zakresie niekonwencjonalnych zastosowań wiedzy oraz umiejętności rzemieślniczych.

Krzesło JM

producent: hanczar studio / projektant: Szymon Hanczar (www.hanczar.com)

Krzesło JM projektu Szymona Hanczara to czwarty element z autorskiej serii 30x30 (wieszak, lampa, stół), w której wykorzystano jako materiał konstrukcyjny kantówkę z litego drewna dębowego o przekroju 30x30 mm. Materiał ten umożliwia osiągnięcie niezbędnej wytrzymałości prostych konstrukcji, a zarazem nie wymaga dodatkowej obróbki, powodującej straty materiału.

To przykład projektu, w którym przyjęcie odpowiednich założeń projektowych służy optymalizacji produkcji, transportu, montażu i napraw. To osiągnięcie formy, która spełnia swoją funkcję i nie jest niczym ponad to, co potrzebne. Eliminacja materiałowego, technologicznego i energetycznego nadmiaru, inspirowana rzemiosłem szakrów i stylistyką japońską, to myślenie o jak najpełniejszym wykorzystywaniu zasobów i energii.

ZABAWKI

producent: Aleksandra Kujawska / projektant: Aleksandra Kujawska (www.instagram.com/aleksandra_kujawska)

ZABAWKI to seria rzeźb wykonanych ręcznie, techniką hutniczą. Z dmuchanego do drewnianej formy, barwionego w masie szkła, z bąblami powietrza. Przyciski do myśli.

Ich przeznaczeniem jest odwracanie myśli od dnia codziennego. Kontemplacja kształtu, koloru, gry światła przepuszczonego przez szklaną formę. Bąble powietrza zatrzymane w szkle układają się w konstelacje. Zestawione ze światłem wchodzą w relację z otoczeniem, wyświetlając mapy kosmosu.

Podczas pandemii, zmęczona miesiącami zabezpieczania podstawowych spraw związanych z przetrwaniem w izolacji, zapragnęłam stworzyć abstrakcyjne, nieoczywiste obiekty z pogranicza bajki czy literatury Stanisława Lema. Tak powstały ZABAWKI: Comet, Planets, Sun, Moon, Star.


zamieśćiła AZG

Pozostałe aktualności