Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Opublikowano 03 lip 2008

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie. Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki. Pokazy gromadzą coraz większą liczbę publiczności, ostatnia edycja przyciągnęła 130 tysięcy zwiedzających. W tym roku w Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings. Projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia to przewrotna prezentacja 6 ważnych budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach: Metropolitan, budynek biurowy, Warszawa, autorzy: Foster and Partners, Jems Architekci, Grupa 5, 2003 Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, autorzy: Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, 1999 Marina Mokotów, osiedle strzeżone, projekt urbanistyczny i architektoniczny: APA Kuryłowicz & Associates, od 2003 Rondo 1, budynek biurowy, Warszawa, autorzy: Skidmore, Owings & Merrill, AZO, Epstein, 2006 Sanktuariuj Matki Bożej Bolesnej, Licheń, główna projektantka Barbara Bielecka, 2004 Terminal 2, Lotnisko im. Fryderyka Chopina, Warszawa, autorzy: Estudio Lamela, Lamela y Asociados, architekci: Antonio Lamela, Carlos Lamela, Pierluca Roccheggiani, Paweł Czaplicki, 2008. Co stanie się z tymi budowlami, gdy zaniknie przypisana im funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne? Obiekty te, dziś ważne i prestiżowe, zaprezentowane zostaną „przed” i „po” wielkiej zmianie. Przed – na uroczystych, nastrojowych zdjęciach Nicolasa Grospierre’a. Po – w hipotetycznej przyszłości, na surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy. Co stanie się z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co począć z dwustumetrowym wieżowcem lub biurowcem Metropolitan Normana Fostera, gdy nastąpi załamanie na spekulacyjnym rynku nieruchomości albo zmieni się model pracy biurowej? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła? Funkcję zmienią nie tylko budynki pokazane na fotomontażach, ale i wenecki pawilon, w którym odbędzie się wystawa. Pawilon z napisem POLONIA na fasadzie, na czas biennale rozszerzy swoją działalność, stając się Hotelem Polonia. Może zaistnieć jako miejsce, do którego trafiają szukający noclegu podróżni. Oficjalna funkcja i architektura pawilonu zostaną wzięte w nawias, co wskaże jednocześnie możliwość wykorzystywania go w inny sposób. Kto wie, może dopiero zakwestionowane budowle te staną się naprawdę interesujące? Konferencja prasowa odbędzie się 26 czerwca o godz. 12 w sali kinowej Zachęty. Wernisaż wystawy w Wenecji 12 września 2008, godz. 16.15.Dni prasowe 11–13 września 2008. Udział Polski w 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorem wystawy w Pawilonie Polskim jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.