7 grudnia 2020 r. został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs na NAJLEPSZY DYPLOM Z KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI / 2018/2019 i 2019/2020
W konkursie brały udzial uczelnie: ASP KRAKÓW - UMK TORUŃ - ASP WARSZAWA - ASP WROCŁAW
WYNIKI KONKURSU:
1 MIEJSCE (Nagroda Główna ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 000 zł oraz statuetka autorstwa prof. Małgorzaty Dajewskiej): mgr Zuzanna Jarmulska, Wydział Sztuk Pięknych, UMK Toruń za dyplom: „Praca konserwatorsko-artystyczna: XVII-wieczny Krucyfiks z ołtarza epitafijnego Jana Zawadzkiego z kościoła św. Wawrzyńca w Ryńsku". Promotorzy: dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK, mgr Katarzyna Polak.
„Praca teoretyczno-badawcza: Zastosowanie kompozycji klejąco-uzupełniających w konserwacji zabytków wykonanych z bursztynu". Promotor: dr Alina Tomaszewska-Szewczyk.
2 MIEJSCE (Nagroda ufundowana przez JM Rektora ASP we Wrocławiu w wysokości 2000 zł): mgr Nadia Wywiórska, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ASP Kraków za dyplom: „Rozwarstwianie dwóch ikon malowanych na jednym podobraziu drewnianym: Chrystus Pantokrator (XVI/XVII w.) i Ostatnia Wieczerza (1. poł. XIX w.), pochodzących z dawnej cerkwi pw. św. Dymitra Męczennika w Czarnej. Próba charakterystyki warsztatu artystycznego pierwotnego malowidła". Promotor dr hab. Małgorzata Nowalińska.
3 MIEJSCE (Nagroda ufundowana przez JM Rektora ASP we Wrocławiu w wysokości 1000 zł): mgr Magdalena Skarżyńska, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ASP Warszawa za dyplom: (Dokumentacja prac konserwatorskich i restauratorskich) „Konserwacja
i restauracja płytek ceramicznych (XVIII w.) z kościoła św. Anny w Warszawie". Promotorzy: prof. dr hab. Jacek Martusewicz, prof. dr hab. Krzysztof Chmielewski.
(Praca teoretyczna) „Źródła ikonograficzne i historia pieca kaflowego z dawnej kanonii parafii pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście". Promotor: prof. dr hab. Krzysztof Chmielewski.
(Aneks) „Konserwacja trzech drewnianych, polichromowanych, masek hełmowych typu tatanua pochodzących z Oceanii, Nowej Irlandii, XIX/XX w.". Promotor: dr hab. Joanna Czernichowska, prof. ASP.
WYRÓŻNIENIA (Wydawnictwa ASP we Wrocławiu):
mgr Aleksandra Jagiełka (ASP Kraków) za dyplom: Tom I: „Aranżacje konserwatorskie zabytkowych rzeźb drewnianych w kontekście ekspozycji muzealnej, na przykładzie konserwacji XVI-wiecznej rzeźby drewnianej polichromowanej tzw. Złotej Katarzyny z Katternecke, przypisywanej warsztatowi Jacoba Beinharta". Promotor mgr Barbara Budziaszek.
Aneksy:
Tom II: Przekroje poprzeczne na zdjęciach makro. Analiza nawarstwień, wyniki analizy SEM-EDX, fotografie luminescencji wzbudzonej światłem UV, fotografie w promieniowaniu rentgenowskim,
Tom III: Dokumentacja fotograficzna
mgr Izabela Klawińska (UMK Toruń) za dyplom: Część konserwatorsko-artystyczna pracy dyplomowej magisterskiej „Tablica relikwiarzowa A 427 z opactwa ss. Benedyktynek Lwowskich w Krzeszowie z XVIII w. Promotor: prof. Elżbieta Jabłońska.
Część teoretyczno-badawcza pracy dyplomowej magisterskiej „XVIII-wieczne ostensoria z dekoracją w technikach Klosterarbeiten. Historia, budowa, badania konserwatorskie". Promotor: prof. Elżbieta Jabłońska.
Aneks 1
„Kopia miniatury inicjału D z Godzinek o Najświętszej Dziewicy, Laudus, Soissons, z ok.1400 r. Muzeum Sztuki w Cleveland, Francja". Promotor: dr hab. Jarosław Rogóż, prof. UMK,
Aneks 2
„Kopia grafiki Józefa Pankiewicza „Domy na skałach widok wybrzeża w Concarneau, 1908 r.", akwaforta na papierze". Promotorzy: prof. Bogumiła Pręgowska, mgr Oksana Budna-Kaczor.
mgr Monika Dzik (ASP Warszawa) za dyplom: „Zagadnienia związane z ochroną konserwatorską zabytkowego zwoju Tory z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie". Promotor: dr hab. Weronika Liszewska, prof. ASP.
"Uelastycznienie pergaminu jako problem konserwatorski". Praca magisterska teoretyczna. Promotor: dr hab. Weronika Liszewska, prof. ASP.
mgr Agata Środa (Wydział Ceramiki i Szkła, ASP Wrocław) za dyplom:
Część A1 „Konserwacja i restauracja dwóch kwater witraża o numerach a11, a12 projektu Adalberta Rednera z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku, ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, o numerze inwentarzowym MAt IIIa- nr depozytu 503". Promotor: dr hab. Marcin Czeski.
Część A2 „Kopia dwóch kwater witraża o nr a11, a12 projektu Adalberta Rednera z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu o nr. inwentarzowym MAt IIIa- nr depozytu 503". Promotor: dr hab. Marcin Czeski.
Część A3 (Aneks) „Kopia szklanicy św. Jadwigi znajdującej się w British Museum". Promotorzy: prof. Kazimierz Pawlak, mistrz grawer Maciej Zaborski.
Część B „Inspiracje śląskim malarstwem gotyckim w przedstawieniu Grupy Ukrzyżowania ze św. Janem, w witrażu Adalberta Rednera z kościoła Św. Mikołaja w Gdańsku, ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu. Promotor: dr Ewa Łukaszewicz Jędrzejewska.
SKŁAD KOMISJI KONKURSOWEJ:
1. prof. Wojciech Pukosz, JM Rektor ASP we Wrocławiu
2. prof. Jacek Martusewicz, Prorektor ds. naukowych, ASP Warszawa
3. dr hab. Monika Jadzińska, prof. uczelni, Dziekan Wydziału KiRDzSz, ASP Warszawa
4. dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych, UMK Toruń
5. dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. uczelni, Dziekan Wydziału KiRDzSz, ASP Kraków
6. dr Marzena Krzemińska-Baluch, Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła, ASP Wrocław
7. dr Katarzyna Stępień, Prodziekan Wydziału KiRDzSz, ASP Kraków
8. dr hab. Sławomir Kamiński, prof. uczelni, Wydział Sztuk Pięknych, UMK Toruń
9. dr hab. Michał Matuszczyk, prof. uczelni, Wydział Ceramiki i Szkła, ASP Wrocław, Przewodniczący Komisji Konkursowej
Organizatorem pierwszego konkursu na najlepszy dyplom z konserwacji i restauracji dzieł sztuki jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu- Wydział Ceramiki i Szkła przy współudziale w/w Uczelni.
Konkurs adresowany jest do absolwentów kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki ze wszystkich uczelni w Polsce kształcących na tym kierunku, w ramach jednolitych studiów magisterskich, tj. na: Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Krakowie, Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie oraz na Wydziale Ceramiki i Szkła w ASP we Wrocławiu.
Głównym celem konkursu jest ocena działalności artystyczno-naukowej absolwentów, interdyscyplinarności kierunku i jej szczególnej specyfiki i zakresu działań. Dodatkowo wszyscy zakwalifikowani do konkursu (16 osób) zaprezentują się na wystawie w galerii „Neon" w ASP we Wrocławiu w grudniu 2021 roku, której towarzyszyć będzie przygotowany na tę okazję katalog. Konkurs i wystawa będą odbywać się cyklicznie co dwa lata na kolejnych, partycypujących w organizacji konkursu uczelniach, na których kształci się studentów na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.
Patronem konkursu i wystawy jest JM Rektor ASP we Wrocławiu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Prezydent Miasta Wrocławia oraz Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Wszystkim Laureatom Nagród i Wyróżnień oraz ich Promotorom serdecznie gratulujemy!
--
dr hab. Michał Matuszczyk, prof. ASP we Wrocławiu
Komisarz Główny konkursu i wystawy
zamieścił: Michał Pietrzak