Przejdź do treści

Jagoda Nowak-Bieganowska, „Podano do stołu”

Ogłoszenie
Opublikowano 28 wrz 2020

Zapraszamy na wystawę indywidualną Jagody Nowak-Bieganowskiej „Podano do stołu” – w ramach festiwalu Podwodny Wrocław 2020 w Browarze Mieszczańskim.

Otaczający nas świat jest pełen kontrastów. Z jednej strony nadmiar: jedzenia, ubrań, przedmiotów. Z drugiej strony brak: niedostatek, głód, ubóstwo. Najbardziej dojmujące są kwestie żywności. Produkujemy jej na świcie rocznie tyle, że można by wyżywić nie tylko wszystkich jego mieszkańców, lecz jeszcze dodatkowo cztery do pięciu miliardów osób. Realia są jednak zgoła odmienne – 800 milionów ludzi głoduje. Średnio co 4 sekundy ktoś na świecie, w naszym świecie umiera z głodu.

W naszym kraju, w tym kraju „gdzie kruszynę chleba podnoszą", w Polsce, rocznie wyrzuca się 9 milionów ton żywności. W skrajnym ubóstwie natomiast żyje ponad 2,5 miliona Polaków. Zgadzam się w tym wypadku z myślą Martina Caparoosa, argentyńskiego pisarza i dziennikarza: „To że tylu ludzi ma co jeść każdego dnia – to cud, to że tylu ludzi każdego dnia nie ma co jeść to podłość".

Jagoda Nowak – Bieganowska „Podano do stołu"

wystawa indywidualna w ramach Festiwalu Podwodny Wrocław 2020

termin: 2–5.10.2020

miejsce: Browar Mieszczański 44-47; Wrocław

otwarcie: 2.10.2020 r., godz. 18.00

Jagoda Nowak-Bieganowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, na kierunku Sztuka i Projektowanie szkła (2016), obecnie doktorantka na Międzywdziałowych Studiach Doktoranckich na macierzystej Uczelni. Pracuje jako nauczyciel sztuki w Niepublicznej Szkole Podstawowej Montessori we Wrocławiu oraz Pracowni Otwartej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

W swojej pracy artystycznej nad unikatowymi obiektami wykonanymi ze szkła stara się komentować otaczającą rzeczywistość wyłapując na ogół nie zauważalne w codziennym życiu momenty, które stają się pretekstem do badań, poszukiwań artystycznych i działań społecznych. Artystka kieruje się myślą teoretyka kultury Deyana Sudjica: „(...)Przedmioty nie istnieją w próżni: są elementami złożonej choreografii interakcji.(...)".


zamieściła: AN

Pozostałe aktualności