Wystawa do zobaczenia w Galerii Neon, w budynku CSU przy ulicy Generała Romualda Traugutta 19/21 do 31 marca 2021 roku.
ISTOTA DESTRUKCJI
Całość pracy składa się na podsumowanie własnych doświadczeń na polu rzeźby. Jest zestawieniem przyczyn oraz skutków w kontekście sztuk wizualnych. W ogólnym rozrachunku, kontestuje zjawisko końca, jako bezpośredniego efektu destrukcji.
Odwieczny krąg życia od zawsze prowokował ludzkość do poszukiwań na polu poznania kresu oraz czasu kres przekraczającego. Było kwestią tajemniczą i nurtującą, co czeka nas po zakończeniu ziemskiej egzystencji a właściwie podstawowym pytaniem było: ,,czy cos nas jeszcze czeka"? Tworzące się i zanikające wierzenia oraz religie, miały choć w minimalnym stopniu ów głód wiedzy zaspokajać. W związku ze śladową ilością pewników, gatunek ludzki oparł ciężar oczekiwania na pięknym i wzniosłym zjawisku jakim jest nadzieja. Pozwala ona zaakceptować proces przemijania oraz oddalić od siebie widmo definitywnego końca.
Opowieść o destrukcji zawiera się w dziesięciu rzeźbach oraz czterech obrazach. Mamy zatem do czynienia z czternastoma częściami, które mogą funkcjonować niezależnie, lecz najpełniejszy ich odczyt może odbyć się jedynie w korelacji z pozostałymi fragmentami całości. Jest to dodatkowe podkreślenie zasad destrukcji, czyli pozostawanie w pewnych relacjach i uzależnieniach.
Wystawa w Galerii Neon potrwa do 31 marca 2021 r.
autor pracy: mgr Marek Ruszkiewicz
Katedra Technik Rzeźbiarskich
Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki
Promotor: dr hab. Mateusz Dworski
info/foto: dr Roland Grabkowski