Zapraszamy na wystawę indywidualną „XXIc Trichotomy” – Ioannisa Anastasiou w cyklu MINIMALIA – w ramach festiwalu Podwodny Wrocław 2020 w Browarze Mieszczańskim
W myśl stwierdzenia – mniej znaczy więcej – badamy granice sztuki i dedykowanej jej przestrzeni. Cykl MINIMALIA to prezentacja projektów indywidualnych o charakterze minimalnych praktyk, które mimo „nieznacznego" działania artystów w pełni oddają charakter ich twórczości z punktu widzenia treści ideologicznej i/lub specyfiki ich działalności artystycznej.
XXIc Trichotomy
Ponieważ prawie wszystko może oznaczać prawie wszystko inne (Nelson Goodman, Languages of Art, 1968), symbole mogą oznaczać rzeczy lub elementy inne niż one same. Cykl prac XXIc Tryichotomy jest oparty na reprezentacjach przedmiotów rezydujących w sferze pamięci zbiorowej. Wspólny mianownik tych obrazów jest jednoczesnie ich funkcją; służą jako wyzwalacze pamięci, pozwalając na eksplorację siatki kolektywnej pamięci.
Pamięć zbiorowa to wielowarstwowa sieć splątanej, wspólnej dla nas struktury symbolicznej.
To, co jest zbiorowo doświadczane i wspominane, jest przekazywane za pomocą form symbolicznych, które zakładają publicznie zrozumiałe wzorce interakcji społecznych. Tworzę alternatywną narrację, konfuzję, usiłuję przełamać ciągłość z góry określonych historii prezentowanych symboli. Zestawiając te fragmentaryczne „wspomnienia", można nimi łatwo manipulować, tworzyć iluzję, że są bezpośrednimi „doświadczeniami" lub „historiami", całościowymi wydarzeniami. Każdy objekt i element ma własną historię; ale wszystkie razem funkcjonują jako zakłócona, niehierarchiczna narracja przypominająca, że historia jest przedmiotem interpretacji.
Ioannis Annastasiou „XXIc Trichotomy"
w ramach cyklu MINIMALIA 5
w ramach Festiwalu Podwodny Wrocław 2020
termin: 02-05.10.2020
miejsce: Browar Mieszczański, ul Hubska 44-47, Wrocław
otwarcie: 2.10.2020 r., godz. 18.00
kuratorka projektu: Anna Bujak
Ioannis Annastasiou ur. w 1995 w Atenach, Grecja. Obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwent grafiki na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Uczestnik ponad 70 wystaw zbiorowych i konkursów międzynarodowych.
„Postrzegam siebie jako arbitralnego odkrywcę, przypadkowego podróżnika w krainach pamięci. Moje badania artystyczne koncentrują się na zrozumieniu, interpretacji i pokazaniu, w jaki sposób pamięć jest tworzona, przekształcana i zagnieżdżana w jej zbiorowym i indywidualnym środowisku. Postrzegając ją jako repozytorium zbiorowego doświadczenia, jestem szczególnie zainteresowany jej konstruowaniem, dekonstrukcją i błędną konstrukcją".
zamieściła: AN