Przejdź do treści

Interpretacje

Ogłoszenie
Opublikowano 08 cze 2021

Zapraszamy na wystawę studentów Pracowni Technik Obrazowania Fotograficznego.

Interpretacje Pracownia Technik Obrazowania Fotograficznego

Galeria Za Szafą
ul. Św. Marcina 4, Wrocław

wernisaż: 10.06.2021 r., godz. 18.00wystawa: 10.06–04.07.2021 r.,

wydarzenie na Facebooku

Uczestnicy wystawy: Julia Błaszczyk, Agata Borawska, Emilia Duleba, Modesta Gorol, Zuzanna Katrycz, Katarzyna Kornek, Jessika Kubiak, Jagoda Łuczak, Weronika Majak, Katarzyna Naworol, Michał Olkowicz, Zuzanna Pelc, Paulina Piechaczek, Kinga Sternal.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały zrealizowane w Pracowni Technik Obrazowania Fotograficznego przy wykorzystaniu technik ciemniowych takich jak odbitka srebrowa, fotogram, chemigram i barwienie odbitki. Dla autorów zdjęć był to pierwszy kontakt z medium fotografii w postaci zapisu fotochemicznego, jednak nie ograniczyło to w żadnym stopniu inwencji twórczej. W przedstawionych fotografiach zastosowano wiele środków wyrazu plastycznego w sferze technicznej i znaczeniowej, dzięki czemu łatwo jest nam się przenieść do świata symboli i metafor co zmusza odbiorcę do głębszej analizy obrazu. Na szczególną uwagę zasługują interpretacje zrealizowane w oparciu o estetykę błędu. Obrazy poprawnie zarejestrowane zostały multiplikowane, rozostrzane, obrócone, deformowane, zabrudzane poprzez łączenie odbitki z techniką fotogramu i chemigramu oraz barwione. Zabiegi te pomimo definicji nie obniżają jakości, a wręcz przeciwnie, podnoszą walor estetyczny i na nowo interpretują pierwotny obraz. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wykreowanych światów i bytów z użyciem technik bezkamerowych, gdzie za pomocą plam i przedmiotów codziennego użytku zarejestrowanych jako negatywowe cienie, możemy przenieść się do abstrakcyjnych wszechświatów. Nieszablonowe podejście do medium fotografii ujawnia dużą wrażliwość autorów i pokazuje ich umiejętność w przekazywania emocji i nastrojów za pośrednictwem obrazu.

Pracownia Technik Obrazowania Fotograficznego
Program jest realizowany w oparciu o niestereotypowe myślenie o obrazie fotograficznym, powstającym w wyniku świadomego łączenia środków wyrazu plastycznego i medium, z uwzględnieniem wieloaspektowości współczesnej fotografii i ogólnie pojętej sztuki. Tak realizowany program profilowany w odniesieniu do wymagań programowych realizowanych na istniejących kierunkach we Wrocławskiej ASP zapoznaje studenta z różnorodnością płaszczyzn oddziaływania fotografii: artystycznej, społecznej i użytkowej. Ważną częścią nauczania jest kształtowanie postawy twórczej studenta w oparciu o zdolność formułowania wypowiedzi artystycznej jak i umiejętności przeprowadzania autoanalizy i krytycznej interpretacji powstałych obrazów. Kolejnym istotnym elementem w programie Pracowni jest kształcenie w zakresie podstaw i technologii fotografii analogowej, cyfrowej oraz hybrydowej. Zajęcia prowadzone jako cykl wykładów i ćwiczeń wprowadzają studenta w teoretyczne i praktyczne zagadnienia fotografii studyjnej, produktowej, portretowej, plenerowej, pejzażowej, kreacyjnej, eksperymentalnej, dokumentalnej z wykorzystaniem kamer cyfrowych i tradycyjnych: małoobrazkowych, średnioformatowych, wielkoformatowych oraz otworkowych własnej konstrukcji (camera obscura, pinhole). Zdobyta wiedza i praktyczne doświadczenie pozwalają studentowi na swobodne operowanie środkami wyrazu w samodzielnych realizacjach artystycznych, a swoje zainteresowania może uzupełniać w Kole Naukowym Technik Obrazowania SFERA, które działa przy Pracowni.

Pracownię współtworzą: dr hab. Czesław Chwiszczuk, prof. ASP, asystent: Rafał K. Warzecha, laborant: Tomasz Ostaszewski.

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Katedra Sztuki Mediów
Pracownia Technik Obrazowania Fotograficznego


zamieścił: mp

Pozostałe aktualności