Barokowe organy Michaela Englera
Profesor Janusz Kucharski został uhonorowany medalem w czasie czwartkowego koncertu inauguracyjnego w Bazylice św. Elżbiety.
Barokowe organy, które zostały zniszczone w pożarze w 1976 r., po rekonstrukcji ponownie zabrzmiały w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu w czasie koncertu inugrycjnego 27 stycznia 2022 .Zrekonstruowany instrument poświęcił arcybiskup Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Koncert uświetnił występ wybitnego włoskiego organisty Lorenza Ghielmiego.
W proces odbudowy organów w kościele św. Elżbiety praktycznie od samego początku zaangażowany był profesor Janusz Kucharski, powołany Zarządzeniem Prezydenta w skład zespołu ekspertów, pracujących przy budowie instrumentu. Był podporą zespołu artystów tworzących figury i detale organów. Swoim doświadczeniem, zaangażowaniem i wiedzą wspierał każdą osobę zaangażowaną w projekt. Pod jego okiem tworzono szkice, makiety instrumentu, wzory 3D, odlewy gipsowe figur i detali, wreszcie ich ostateczne rzeźby w drewnie oraz złocenia. Z pewnością można powiedzieć, iż bez profesora Kucharskiego (oraz bez całego zespołu znakomitych artystów, związanych w dużej mierze z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) proces odbudowy organów Englera nie powiódłby się.
Barokowe organy wybitnego organmistrza Michaela Englera młodszego, uznawane za najwspanialsze dzieło na Śląsku i jedno z najcenniejszych w całej Europie, niemal całkowicie spłonęły w pożarze kościoła w 1976 roku. Organy powstały w kościele św. Elżbiety w latach 1750-1761, były kilkakrotnie remontowane. W dniu pożaru zajmowały powierzchnię około 115 metrów kwadratowych w tylnej części nawy głównej.
zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia
zamieściła: azg