Wszystko znajome postacie - Karolina Freino
Opublikowano 30 Maj 2022
azg
Data
3 cze —
10 lip 2022
Miejsce
Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/301
50-079 Wrocław
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 3 czerwca o godz. 19:00 w Studio BWA Wrocław oraz na oprowadzanie kuratorskie - 4 czerwca o godz. 12:00.
Hipnotyczny obraz filmowy stworzony przez Karolinę Freino porusza wątki związane z gwałtownymi i nieodwracalnymi przekształceniami naszej planety w stan bliżej nam nieznany. Artystka, sięgając po motyw pochodni wykonanej z dziewanny, odwołuje się do przedchrześcijańskich rytuałów i wierzeń. Dziewanną zwana była słowiańska bogini przyrody, odpowiedniczka greckiej Artemidy. Zioło to posiada także symbolikę solarną i witalną, odwołuje się do pierwotnej relacji człowieka z naturą. Trawiący roślinność ogień przywołuje jednak skojarzenia z katastroficznym końcem i pożogą.
Punktem wyjścia dla powstania instalacji wideo była ostatnia karta z zielnika tworzonego przez Różę Luksemburg między innymi podczas jej pobytu w więzieniu na wrocławskim Kleczkowie (1917-1918). Na kartce papieru umieszczone zostały ususzone liście dziewanny z opisem mówiącym o tym, że pochodzą z tamtejszego więziennego podwórka. Ekonomistka, działaczka polskiej i niemieckiej socjaldemokracji znana była głównie z aktywności politycznej, jednak jej pierwszą i prawdziwą pasją była botanika. W okresie niewoli w pracy nad herbarium próbowała odnaleźć ukojenie i namiastkę kontaktu z naturą. W swoich publikacjach i wystąpieniach skupiała się głównie na nierównościach społecznych generowanych przez kapitalizm, w listach do przyjaciół niejednokrotnie zwracała uwagę na ową nierówność i zawłaszczenie w świecie przyrody. Wykazywała się wrażliwością na naturalne otoczenie, zauważając już na początku XX wieku negatywny wpływ przemysłu i działalności człowieka na życie zwierząt i roślin. Tytuł wystawy nawiązuje do fragmentu z wiadomości, jaką napisała do przyjaciółki Sophie Liebknecht. „Znajomymi postaciami" Luksemburg nazwała drzewa i krzewy rozpoznane w pobliskim parku, uznając tym samym ich symboliczną podmiotowość.
Kuratorka: Joanna Kobyłt
Producent wykonawczy filmu: Yanki Film
Zdjęcia: Przemysław Chojnacki, Krystian Stępień, Jakub Stypuła
Dźwięk: Michał Matusz
Montaż, color grading: Przemysław Chojnacki
Zabezpieczenie planu filmowego: Ochotnicza Straż Pożarna w Wiszni Małej
Konsultacja przyrodnicza: Zygmunt Dajdok, Małgorzata Piszczek
Produkcja wystawy: Joanna Sokalska
Identyfikacja wizualna: Ania Witkowska
Zdjęcie strony z zielnika Róży Luksemburg dzięki uprzejmości Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Miejsce przechowywania zielnika: Archiwum Akt Nowych, Akta Róży Luksemburg, sygn. 63/III/2.
Patronat honorowy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Wsparcie: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Poniżej więcej informacji: