Wojciech Pukocz, Opiewać okaleczony świat. Retrospektywa

Pałac Sztuki we Lwowie
Retrospektywna wystawa „Opiewać okaleczony świat” prezentuje szeroki przegląd twórczości Wojciecha Pukocza. Praktyka artystyczna autora obejmuje bogaty wachlarz form, tematów i środków wyrazu – od przedstawień figuratywnych po ekspresyjne kompozycje o charakterze asocjacyjnym.
Artysta podejmuje refleksję nad kruchością ludzkiego życia oraz absurdem codziennych działań. Poddaje w wątpliwość utrwalone kody kulturowe i społeczne, badając fundamentalne kwestie tożsamości, cielesności, relacji między naturą a cywilizacją. Jego prace stanowią próbę artystycznej diagnozy kondycji współczesnego człowieka – z jednej strony ujawniającej egzystencjalny rozpad i podatność na zranienie, z drugiej zaś poszukującej możliwości odbudowy oraz nowego rozumienia rzeczywistości
W centrum zainteresowań Pukocza znajdują się tematy traumy, tożsamości i relacji jednostki z otaczającym ją światem. W realizacjach artystycznych wykorzystuje szerokie spektrum technik, stylów i motywów – od fragmentarycznych przedstawień ludzkiego ciała, przez animalistyczne metafory, po architektoniczne wariacje. W ten sposób kreuje wizję głębokich współzależności między człowiekiem a światem, podejmując jednocześnie próbę odnalezienia sensu w epoce wojny, rozproszenia i niepewności.
Na szczególną uwagę zasługują dzieła odnoszące się do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych – w tym również kontekstu wojny w Ukrainie. Te ekspresyjne kompozycje, często celowo zdeformowane w warstwie formalnej, stają się nośnikami doświadczeń utraty, przymusowej migracji oraz ludzkiej wytrzymałości. Ich narracyjny potencjał otwiera przestrzeń do empatycznego odbioru i kontemplacji zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych form destrukcji.
Wizualna opowieść budowana przez Wojciecha Pukocza w ramach projektu „Opiewać okaleczony świat” pozostawia widzowi przestrzeń do indywidualnej interpretacji, przypominając, że sztuka to nie tylko medium opisu rzeczywistości, lecz również narzędzie poszukiwania sensu, prawdy i nadziei.
Prof. Olga Łukowska, kuratorka wystawy