Wojciech Małek / Natura Form

czwartek: 11:00–20:00
niedziela, poniedziałek, wtorek: nieczynne

Upublicznienie pracy doktorskiej Wojciecha Małka

Głównym założeniem mojej pracy doktorskiej stało się stworzenie cyklu przestrzennych obiektów rzeźbiarskich pt. Natura Form, związanych zarówno z procesem poszukiwania nowych technik realizacyjnych, jak i głębszego zrozumienia tematu, który od dłuższego czasu przejawiał się w moich pracach.

Pierwotnym zamiarem badań było pogłębienie wiedzy na temat dwóch tytułowych pojęć, a zarazem poznanie części składowych mojego procesu twórczego oraz określenie zależności między nimi. Stawiam pytania: Jak w ciągu dziejów zmieniała się zależność natury i formy oraz pokrewieństwo i odrębność ich obu? Czym różni się sztuka od natury, nawet gdy ją odtwarza? W jakim stopniu forma jest do natury podobna?

W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania wychodzę w swojej pracy od prześledzenia różnego ujęcia natury na przestrzeni dziejów oraz analizy twórczości wybranych artystów, dokonując tym samym próby umiejscowienia swojej artystycznej aktywności na tle sztuki dawnej i aktualnej oraz zgłębienia tematu w osobistych rozważaniach nad naturą form. Tworząc obiekty – abstrakcyjne formy biomorficzne, akcentuję swój bliski związek z przyrodą i daję wyraz połączenia dwóch światów – tego naturalnego oraz tego kreowanego przez człowieka. Połączenie to jest symbolem współczesnej tendencji powrotu do korzeni i potrzeby bliskości człowieka z przyrodą oraz rozwoju w nas świadomości ekologicznej.

Promotorka: dr hab. Magdalena Grzybowska, prof. ASP
Promotorka pomocnicza: dr Anna Bujak, ad.
Zdjęcia: dr Tomasz Dobiszewski
Autor plakatu: Piotr Olejarz

Wojciech Małek / Natura Form

Wojciech Małek – ur. w 1983 w Nisku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, małą formą rzeźbiarską oraz odlewnictwem artystycznym różnych metali. Studiował w Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2004-2007) i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (2007-2012). Dyplom z rzeźby na wrocławskiej uczelni realizował w pracowni profesora Christosa Mandziosa w 2012 roku. Praca dyplomowa pt. Autorskie formy przestrzenne ,,Poduchy’’ została wyróżniona medalem. Od 2013 roku związany z macierzystą uczelnią, najpierw w latach 2013-2016 jako odlewnik, a obecnie jako asystent w Katedrze Rzeźby. Od 2014 pracuje również w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu jako nauczyciel Rzeźby. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2008 roku bierze udział w organizowanym przez ASP Wrocław Festiwalu Wysokich Temperatur.

Ulotka do wystawy Wojciech Małek/Natura form
pdf, 3.86 MB