Weronika Surma, Nowe Rozdanie
Black Frame
Concordia Design
Zapraszamy na wystawę trwającą w Black Frame, przy Concordia Design.
Wystawę tworzą unikalne obiekty ceramiczne, które powstały podczas dwóch Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych, zorganizowanych w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Autorka wykorzystała archiwalne formy gipsowe będące pozostałością nieistniejącej już Fabryki Porcelany „Wałbrzych”. Poprzez eksperymentowanie i przetworzenie różnych elementów wyrobów będących częścią produkcji, powstały abstrakcyjne, białe konstrukty, które wyrastając z czarnych podstaw, niczym totemy, symbolicznie upamiętniają historyczne współistnienie przemysłu górniczego i produkcji porcelany na terenach wałbrzyskich. Reprezentują również gotowość na nowe rozdanie – na rozpoczęcie nowych ceramicznych eksperymentów i działań.
Nowe rozdanie, porcelana, 2022
Nowe rozdanie vol. 2, porcelana, 2023
Weronika Surma
Absolwentka Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem (2013). W 2018 ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu gdzie obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Odbyła staż na ASP w Pradze w Czechach (2012), na ASP w Wilnie na Litwie (2016) oraz w Pracowni Ceramicznej Kay Aplin w Brighton w Anglii (2017). Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12, 13 i 14tej edycji Festiwalu Wysokich Temperatur.
Ceramika artystyczna to dziedzina, którą głównie się zajmuje. Artystkę najbardziej interesuje szeroko rozumiane pojęcie obrazu ceramicznego, w przestrzeni, którego łączy w spójną całość zarówno rysunek, rzeźbę, grafikę jak i malarstwo. Szczególnie absorbują ją współzależności między ceramiką a człowiekiem, zwłaszcza relacje ceramiki i kobiet. Równocześnie pasjonuje się działaniami site specific, poszukując punktu wspólnego dla ceramiki i zastanego miejsca.
Instagram: weronikasurma