Trzy słowa, Sonia Ruciak
Galeria Neon ASP Wrocław
ul. Traugutta 19/21
Wrocław
W roku 2023 przypada setna rocznica urodzin patronki Fundacji. Senat Rzeczpospolitej uczcił rocznicę uchwaleniem Roku Wisławy Szymborskiej. Wystawa „Trzy słowa” jest częścią oficjalnego kalendarza wydarzeń roku noblistki.
Zapraszamy na wernisaż który odbędzie się 30 marca o godz. 17:00 w Galerii NEON ASP Wrocław.
Trzy słowa – wystawa Soni Ruciak, która w szerokim kontekście powstała w wyniku fascynacji poezją i osobą Wisławy Szymborskiej, a w najbliższym planie bezpośrednią inspiracją jest wiersz Trzy słowa najdziwniejsze. To plastyczna parafraza, przefiltrowana przez wrażliwość i malarską czułość wobec urody słowa, interpretacji jego znaczenia i przeniesienia w przestrzeń galerii.
To więcej niż wystawa! To przestrzeń czasu, którą Sonia wypełni tym co już powstało, i tym co dopiero zostanie namalowane podczas trwania ekspozycji.
Trzy elementy, które są składową całego projektu osadzone na konstrukcji wiersza.
Słowo pierwsze: Przyszłość.
Na otwarciu wystawy zobaczymy zawieszone na ścianie czyste, białe płótna z nadrukowanymi datami. Nie dajmy się zwieść konceptualnej urodzie podobrazi. Na płótnach, zgodnie z datami powstawać będą nowe obrazy, które w performatywnym akcie powstawać będą kolejno w przestrzeni galerii. Choć może w tym przypadku należy zamienić to słowo na: pracownia? Powstaną nowe dzieła, dopełniając całość pokazu.
Słowo drugie: Cisza.
Jedyna stała część wystawy, w której zaprezentowane będą nowe obrazy Soni Ruciak, powstałe w ostatnim okresie. Kilkanaście prac, które w architektonicznym rytmie skupiają uwagę na przestrzenności, formie i kolorze zróżnicowanych, choć ujednoliconych formatem podobrazi. Czy w zamyśle autorki cisza jest obecna w samej strukturze konstrukcji rytmicznych form, czy cisza należna jest kontemplacji samego obrazu? Warto się o tym przekonać i wypracować własną interpretację tego hasła.
Słowo trzecie: Nic.
Procesualną koncepcję całego projektu doskonale ilustruje idea trzeciego słowa. W dniu otwarcia wystawy zaprezentowany zostanie wielkoformatowy, monumentalny poliptyk zbudowany z 24 modułów. Każdego kolejnego dnia obraz będzie redukowany o kolejne części tak, aby w dniu zamknięcia wystawy na ścianie nie został żaden element dzieła.
Wojciech Pukocz – kurator wystawy