Przejdź do treści

Tomasz Dobiszewski, Jeśli zimową nocą podróżny

Opublikowano 19 gru 2024
and
Tomasz Dobiszewski, Peryferie, Lunch atop a Skyscraper Charles C. Ebbets, 2024
Data
9 sty — 3 lut 2025
wernisaż: 9.01.2025 r., godz. 18:30
Miejsce

Galeria Geppart ASP Wrocław

ul. Księcia Witolda 68/2 (I p.)
PIEKARNIA Żywa Kultura

Najnowsza wystawa Tomasza Dobiszewskiego tytułem nawiązuje do powieści Italo Calvino Jeśli zimową nocą podróżny z 1979 roku, której eksperymentalna formuła oferuje czytelnikowi rodzaj hipertekstu i wariantowość fabuły.

Utwór ten, pełen zaniechań i porzuceń w kulminacyjnych momentach narracji, stał się dla artysty wizualnego inspiracją do namysłu nad percepcją rzeczywistości we współczesnym świecie. Percepcją, która również podlega nieciągłości, zaburzeniom i przekształceniom. Posługując się językiem obrazu Dobiszewski, tworzy otwarte, intermedialne realizacje, skupione na momentach zderzenia wyobrażonego, z tym, co materialne. Obnaża jednocześnie subiektywną naturę postrzegania i doświadczania świata.

Kuratorka: Patrycja Sikora

Tomasz Dobiszewski, Jeśli zimową nocą podróżny
Tomasz Dobiszewski, Jeśli zimową nocą podróżny

Współczesny świat charakteryzuje się intensywnym zapośredniczaniem rzeczywistości przez media cyfrowe, które redefiniują nasze sposoby doświadczania, postrzegania i interpretowania otoczenia. W tej nowej przestrzeni wirtualność staje się „naturą” – źródłem inspiracji, miejscem poznania i polem eksploracji dla twórców. Z drugiej strony owa sytuacja wymaga postawienia sobie pytania: jak współczesna percepcja, kształtowana przez fragmentaryczne dane, funkcjonuje w świecie, który wymaga od nas nieustannej interpretacji? Cyfrowe zapośredniczenie doświadczeń z jednej strony poszerza naszą wiedzę dzięki globalnemu dostępowi do informacji, z drugiej jednak ogranicza ją, opierając się na selektywnych, niekompletnych lub zniekształconych obrazach rzeczywistości. Prace znajdujące się na wystawie próbują ukazać, jak te procesy wpływają na sztukę, stając się jednocześnie źródłem inspiracji, ale też i narzędziem krytycznej analizy współczesnego świata.

Inspirując się wielowątkową formą literackiego eksperymentu Italo Calvino, stworzyłem wystawę, która zwraca uwagę na fragmentaryczność doświadczeń w świecie przesyconym obrazami i danymi, a także na nieustanny proces interpretowania rzeczywistości, w którym percepcja odbiorcy staje się integralnym elementem konstrukcji znaczeń. Książka Calvino opiera się na ciągłych rozpoczęciach – historiach urywających się w kluczowych momentach, które wymagają od czytelnika aktywnego udziału w ich dopowiadaniu. Podobnie jest z prezentowanymi pracami: każda opowiada inną historię, reprezentuje odmienny styl i medium – fotografię, animację, wideo, grafikę czy obiekt – tworząc jednocześnie otwartą strukturę, w której widz staje się współtwórcą narracji. Sztuka, jako źródło refleksji nad procesem tworzenia i percepcji, podobnie jak u Calvino, nie oferuje gotowych odpowiedzi, lecz stawia pytania o to, jak tropy, ślady i fragmenty mogą być łączone w nowe narracje.

Celem wystawy jest nie tylko ukazanie nowych kierunków artystycznych poszukiwań, lecz także poszerzenie języka sztuki poprzez intermedialne połączenia i eksperymenty formalne. Zaprezentowane strategie tworzenia obrazów, są próbą zmiany sposobów postrzegania rzeczywistości, a także sugerują nowe formy dialogu między tym, co wirtualne, a tym, co materialne. Wystawa zaprasza widza do mentalnej podróży po śladach, które razem tworzą wyobrażenie współczesnego świata – fragmentarycznego, wieloznacznego, wymagającego zaangażowania w jego dopowiedzenie i zrozumienie. To refleksja nad rzeczywistością, która nigdy nie jest dana w całości, lecz zawsze składa się z elementów, które łączymy, tworząc jedynie tymczasową i subiektywną całość.

Tomasz Dobiszewski

Tomasz Dobiszewski, Like Tears In Rain 02, 2023
<p>Tomasz Dobiszewski, Like Tears In Rain 02, 2023</p>
Tomasz Dobiszewski, Like Tears In Rain 05, 2023
<p>Tomasz Dobiszewski, Like Tears In Rain 05, 2023</p>
Tomasz Dobiszewski, bez tytułu, 2022
<p>Tomasz Dobiszewski, bez tytułu, 2022</p>
Tomasz Dobiszewski, Peryferie, Atomic bomb mushroom clouds over Nagasaki, 2024
<p>Tomasz Dobiszewski, Peryferie, Atomic bomb mushroom clouds over Nagasaki, 2024</p>
Tomasz Dobiszewski, Peryferie, Lunch atop a Skyscraper Charles C. Ebbets, 2024
<p>Tomasz Dobiszewski, Peryferie, Lunch atop a Skyscraper Charles C. Ebbets, 2024</p>
Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Cagliari, 2020
<p>Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Cagliari, 2020</p>
Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Crete Heraklion, 2022
<p>Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Crete Heraklion, 2022</p>
Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Reykjavik, 2024
<p>Tomasz Dobiszewski, Postpostcards Reykjavik, 2024</p>
Tomasz Dobiszewski, Przestrzenie wyobcowania, 2022
<p>Tomasz Dobiszewski, Przestrzenie wyobcowania, 2022</p>
Tomasz Dobiszewski, Ulotne topografie, 2021
<p>Tomasz Dobiszewski, Ulotne topografie, 2021</p>
Tomasz Dobiszewski, 17012022, 2022
<p>Tomasz Dobiszewski, 17012022, 2022</p>

Tomasz Dobiszewski (1977) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i Międzywydziałowe Studia Doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w której pracuje. W latach 2008-2010 związany z galerią Foto-Medium-Art w Krakowie. Współpracował z grupami FUgg, laubyn, 6_3 oraz Blackout. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Swoją wypowiedź artystyczną formułuje za pomocą fotografii, wideo, animacji, instalacji multimedialnych i site-specific, mail artu czy book artu.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia i laureat Stypendium im. Jerzego Grotowskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

>> dobiszewski.com <<

Pozostałe wydarzenia