Przejdź do treści

Sztuka konsumpcji

Opublikowano 14 cze 2022
im
Data
15 cze — 9 paź 2022
wernisaż godz. 18.00
Miejsce

Galeria Łącznik

Tytuł wystawy jest wieloznaczny, skłania do refleksji na temat sposobu funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie, szczególnie obszaru zdeterminowanego zaspokajaniem jego potrzeb – tych wymyślonych i realnych.

Na wystawie podejmowanych jest wiele wątków związanych z wciąż wzrastającym konsumpcyjnym podejściem człowieka do dóbr. Problemem jest masowa produkcja w rezultacie której zaśmiecana jest nasza planeta. W jaki sposób wykorzystać ponownie wyprodukowane przez nas śmieci, zastanawiamy się od lat. 

Niektórzy z autorów w zaskakujący sposób używają odpadów, inni zachęcają do spożywania owoców i warzyw poprzez niecodzienne zestawienia tworząc nieistniejące, surrealistyczne przedmioty, zniechęcają do spożywania nadmiernej ilości mięsa lub też sugerują jego całkowitą eliminację z diety, a co za tym się kryje, wskazują drogę empatii i szacunku dla świata zwierząt. Jeszcze inni sprawdzają jak zmienia się nasza percepcja przy dokonaniu prostego zabiegu manipulacji samym kolorem. Niektóre fotografie zaskakują obrazem pozornej konsumpcji, a w rzeczywistości kierują myśli w stronę uzależnień i niemożności funkcjonowania człowieka bez elektronicznych wynalazków obecnych w naszej codzienności jak chleb powszedni.

Sztuka pozwala na zwrócenie uwagi na problemy świata, zmienia perspektywę widzenia i zachęca do pozytywnych zmian. 

Poprzez bogate znaczeniowo i intensywne fotografie, prezentowane przez studentów Pracowni Fotografii Inscenizowanej wykonanych w ramach zajęć z przedmiotu – fotografia użytkowa prowadzonego przez dr Ewę Martyniszyn we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, stawiane jest pytanie czy i w jaki sposób konsumować?

Uczestnicy wystawy: Wojciech Kasprzyk, Grzegorz Kwiek, Marta Piwowarczyk, Róża Skrzypecka, Kaja Wiese, Martyna Wojewoda, Katarzyna Zachtej.

Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn

Sztuka konsumpcji

Pozostałe wydarzenia