Szczere Pole. Magda Grzybowska, Aneta Lewandowska, Aleksandra Pulińska, Angelika Tamkun
Galeria Centrum
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
ul. Łazienna 6
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 23 października o godz. 18:00 w Galerii Centrum w Kaliszu.
Ścieżki twórczych eskapad przebiegają w różnorodnym terenie i na gruncie czasem grząskim, innym razem znów niemal pustynnym, jałowym. Zwrócenie uwagi w kierunku pola sztuki, miejsca wzrastania idei i współpracy z materią – jest wyrazem pierwotnej potrzeby poznania źródeł twórczych energii, ale również – w pewnym sensie – aktem zanegowania istoty obiektu sztuki jako takiego. Po dekonstrukcji następuje desublimacja i gwałtowna atrofia materialnego wcielenia twórczych koncepcji. I oto stoimy w szczerym polu, zdawałoby się bezradni i umęczeni.
Szczery – znaczy jednak – naturalny. Szczery to również prawdziwy.
Ten moment w szczerym polu jest zatem początkiem – jest ponownym odkryciem zupełnie zwyczajnych, spowszedniałych tworzyw jak glina, papier, wosk czy patyki i liście; jest fascynacją pejzażem z jego powietrzną jak i zupełnie przyziemną perspektywą.
Kuratorką wystawy jest Magda Grzybowska.
Magda Grzybowska
W działalności twórczej odnosi się przede wszystkim do zjawisk przestrzennych, niekoniecznie zamykających się w pojęciu rzeźby. Do swoich prac włącza zarówno obiekty rzeźbiarskie jak i film, fotografie, rysunek, zjawiska świetlne, sytuacje, gest, dźwięk i ruch. Wykorzystuje różnorodne materiały: stal, ceramikę, tkaniny, szkło, wodę. Realizuje otwarty projekt artystyczno-badawczy „Rzeźba i fenomen sceny”. Interesuje ją aspekt nietrwałości, kategoria miejsca, zdarzenie wizualne (sytuacja).
Absolwentka ASP we Wrocławiu. Od 2006 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – obecnie na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Praktykę twórczą poszerza o organizację wydarzeń artystycznych (plenery, wystawy, sympozja) prowadząc działalność kulturotwórczą na rzecz własnych projektów oraz środowiska artystycznego Wrocławia i okolic.
Angelika Tamkun
Artystka poruszająca się w obszarach rzeźby i działań site specific. Realizuje swoje projekty w drewnie oraz za pomocą samodzielnie przygotowywanego, ręcznie czerpanego papieru.
Inspirują ją procesy zachodzące w świecie natury i materii tj. przemijanie i zmiana. W swoich pracach nawiązuje do filozofii Wschodu, w której znaczenie ma miejsce i obecność, a także pojęcia pustki i pełni.
Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie na kierunku ceramika. W 2023r. obroniła dyplom na wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Magdaleny Grzybowskiej. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Aneta Lewandowska
Artystka wizualna, edukatorka. Zajmuje się zbieraniem patyków i liści. Przetwarzając cząstki drzew szyje obrazy, tworzy obiekty oraz instalacje site specific. Interesują ją zagadnienia szeroko pojętej ekologii, w szczególności ciała i roślin oraz relacje międzygatunkowe. W procesie twórczym bada potencjał roślinnych tkanek, właściwą im kruchość, potencjał do zmiany i zaskakującą trwałość.
Ukończyła wrocławską ASP na kierunku Malarstwo. Brała udział w wielu wystawach i rezydencjach artystycznych w Polsce i za granicą. Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach kultury i na festiwalach. Współpracuje z berlińską Hilleckes Gallery. Tworzy i mieszka we Wrocławiu. Wędruje po zakątkach Dolngo Śląśka.
Aleksandra Pulińska
Urodzona w 1987 roku, polska artystka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi oraz w Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi w Istambule. W 2013r. obroniła z wyróżnieniem projekt dyplomowy, którego realizacja w przestrzeni miejskiej została dofinansowana rok później. Obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jest wielokrotną stypendystką MKiDN, NCK i NIMiT (2013, 2017, 2021, 2024) oraz SPS dla wybitnych naukowców (2023-24). W 2020 roku została nominowana przez redakcję Arteonu do PASZPORTÓW POLITYKI. Nagrodzona Grand Prix za pracę Droga na V Piotrkowskim Biennale Sztuki (2019) oraz INVITED ARTIST AWARD na International Biennial for Paper Fibre Art2023/24 w Tajwanie.
Instagram: aleksandra_pulinska