Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
To pierwsza w historii muzealnictwa próba zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu.To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
W ramach wystawy „Szaleństwo rokoka!” dostępna jest do oglądania instalacja multimedialna „Lichtungen” Roberta Sochackiego realizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Lichtungen
Robert Sochacki
Instalacja multimedialna
dźwięk realizowany we współpracy z an-hoer (Piotr Bratoszewski, Wojciech Unterschuetz).
"Robert Sochacki stanął przed trudnym zadaniem stworzenia multimedialnej instalacji mającej pokazać dialog między rokokiem, a współczesnością. Chcąc wykorzystać możliwości techniczne miejsca buduje on narrację w ramach obszernych zagadnień związanych ze stylem rokoko. Dysponując materiałami fotograficznymi udostępnionymi przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu artysta stworzył wielowarstwową opowieść będącą swego rodzaju dialogiem między przeszłością, a współczesnością. Skupiając się na interpretacji społeczno-socjologicznej bada problematykę feminizmu, samoidentyfikacji oraz relacji human non human. Kompozycja oparta na pałacowych wnętrzach, skonstruowana jest za pomocą odbić lustrzanych nawiązujących do sal pałacu Amalienburg w Monachium. Ten rodzaj budowania wnętrza idealnie łączy się z zagdnieniem immersyjności, czyli zanurzenia zmysłów w przestrzeni. Przekształcając sceny nie tylko z obrazów, ale również wykorzystując elementy mebli, porcelany i innych przedmiotów codziennego użytku Sochacki tworzy kompozycję, która opiera się presji czasu, nawiązując do rokokowego motta Zabawy dla Zabawy.
Multimedialne dzieło zbudowane z niewielkich, sytuacyjnych scenek, ma wciągnąć widza w narrację również za pomocą dźwięku. To odbiorca ma wejść w rolę wędrowca, który odkrywa kolejne elementy kompozycji."
Kuratorzy wystawy: zespół MNWr (koordynator: Piotr Oszczanowski)
Badania stylu Rokoko /Robert Sochacki/ Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zdjęcia: Robert Sochacki