Przejdź do treści

Spójnik

Opublikowano 26 mar 2025
im
Spójnik
Data
28 mar — 15 kwi 2025
Wernisaż: 28.03.2025, godz. 19.00
Miejsce

Galeria Rozruch

ul. Jackowskiego 5-7
60-508 Poznań

Zapraszamy na wystawę z pracowni rzeźby, której wernisaż odbędzie się 28 marca o godz. 19.00 w Galerii Rozruch.

Wystawa prac z pracowni rzeźby:

  • prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej z ASP we Wrocławiu
  • prof. Katarzyny Józefowicz z ASP w Gdańsku
  • prof. Karoliny Komasy z UAP w Poznaniu

 

Osoby uczestniczące: Maja Albińska, Urszula Blachnierek, Magdalena Buczek, Paulina Chrzanowska, Adrianna Dąbrowska, Marcin Derda, Maria Dutka, Karolina Freino, Magdalena Gołaszewska, Paweł Gostomski, Małgorzata Grundland, Kinga Hyrlicka, Jakub Jakubowicz, Mariusz Janik, Zuzanna Januchta, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Tomasz Jędrzejewski, Katarzyna Józefowicz, Kamila Kmiecik, Karolina Komasa, Maciej Kominowski, Maja Koszyca, Gabriela Kwiatkowska, Adrian Kurzawa, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic, Paula Łazicka, Marianna Marszałkowska, Zuzanna Meisner, Weronika Michalak, Anna Myszkowiak, Anika Naporowska, Gabriela Nowak, Michał Oganiaczyk, Laura Omernik, Nikola Polan, Pola Ptak, Maja Pućko, Martyna Rutkowska, Jarosław Słomski, Mikołaj Smolarek, Cezary Stachura, Natan Studencki, Jewgienij Suchanow, Igor Szewkunow, Aleksandra Tomaszewska, Justyna Wasilewska, Patrycja Zakrzewska, Nella Zeidlits, Szymon Zwoliński, Barbara Żłobińska

Historia projektu

Od kilku lat organizujemy wspólne wystawy pracowni rzeźby prof. Katarzyny Józefowicz z ASP w Gdańsku oraz prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej z ASP we Wrocławiu. Jest to wynik naszej długoletniej przyjaźni i efekt współpracy obu akademii na wielu płaszczyznach. Projekt ten zapoczątkowała spontaniczna wspólna wystawa zatytułowana „Ku pamięci” w Galerii WL4 Mleczny Piotr, w Gdańsku, w 2019 roku. Czas po pandemii przyczynił się do intensywniejszych działań wystawienniczych i wzmógł potrzebę kontynuowania projektu. Kolejna wspólna wystawa pt. „Dokument” odbyła się w Galerii WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku w 2022 roku. Tego samego roku zorganizowałyśmy plener rzeźbiarski ”Wobec Natury” dla osób z obu pracowni w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W październiku miała miejsce wystawa „Rzeźba kieszonkowa”, prezentująca w Galerii DNO (działającej przy pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej) prace osób z pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Kolejną wspólną wystawę pt. „Koniunkcje” zorganizowałyśmy w 2023 roku w Galerii Leżakownia w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W 2024 roku do projektu dołączyła pracownia rzeźby prof. Karoliny Komasy z UAP w Poznaniu i w tak poszerzonym składzie odbyła się wystawa „Ciężar skóry” w Galerii Browar Mieszczański we Wrocławiu.

Tematyka wystawy Spójnik

Obecna wystawa, którą zatytułowałyśmy „Spójnik“, dotyczy wiązania, łączenia, jednoczenia, zespalania. Bycia pomiędzy rzeczywistościami, jak choćby pomiędzy iluzyjnym a realnym, świadomym a nieświadomym. O tym, jak złożone i wielowątkowe są to zjawiska, najlepiej świadczy różnorodność przygotowanej prezentacji wspominanych środowisk akademickich.

Wystawa ta jest wynikiem ćwiczeń warsztatu artystycznego, począwszy od indywidualnych poszukiwań, przemyśleń i koncepcji, a skończywszy na znajdowaniu adekwatnej formy i często żmudnej pracy. Cechująca ją rozmaitość wynika w dużej mierze z różnorodności przyjętych przez artystów perspektyw względem natury, kultury, tradycji czy struktury formy. Bezsprzecznie, owe prezentacje rzeźbiarskie dotykają ważnych problemów istotnych dla samych artystów i są wynikiem zarówno osobistych doświadczeń, jak i refleksji nad otaczającymi realiami.

Wystawa „Spójnik” nie prezentuje jednego, charakterystycznego nurtu. Między prezentowanymi na niej pracami można odnaleźć tyle samo punktów stycznych, co różnic. W ramie wyznaczonej przez tytuł wystawy odnaleźć można całe bogactwo otwartości w wielorakich inspiracjach czy poszukiwaniach formalnych. Owa różnorodność jest także efektem wielopokoleniowości, zróżnicowania wiekowego grupy twórczyń i twórców, która obejmuje: kadrę pedagogiczną z trzech ośrodków akademickich, kilkoro absolwentów i absolwentek oraz kilkadziesiąt osób studenckich. Prezentacja w Galerii Rozruch w Poznaniu dla jednych będzie kolejną prezentacją dzieł, dla innych zaś – debiutem.

Podczas tego typu wystaw ma miejsce szereg przepływów informacyjnych, również i o nas samych, naszej twórczości, dydaktyce, technologicznych innowacjach, procesach zmian i przemian. Z takich sytuacji wyłaniają się ważne propozycje sztuki na przyszłość, zawiązują się przyjaźnie, grupy artystyczne. Rozwija się dalsza współpraca na wielu płaszczyznach: wystawienniczej, edukacyjnej czy naukowo-badawczej.

Grażyna Jaskierska-Albrzykowska

Spójnik

Projekt plakatu: Piotr Olejarz

Pozostałe wydarzenia