Spod ziemi
Miejsce X
ul. Henryka Sienkiewicza 20 (oficyna)
45-037 Opole
Persefona, uwięziona przez Hadesa staje się jego żoną, na ziemi zapada zima, a rozpacz bogini Demeter zatrzymuje wzrost roślin. Smutek i cierpienie dochodzą do samego Zeusa. Ten nakazuje Hadesowi uwolnić Persefonę. Dzięki interwencji Zeusa Persefona wychodzi spod ziemi i staję się symbolem odrodzenia.
Wystawa na wzór mitu jest aktem wyjścia na powierzchnie, natomiast sama postać Persefony jest patronką wystawy, ponieważ porusza ona temat wykluczenia kobiet w metaloplastyce i kowalstwie artystycznym. Wizerunek kobiety zajmującej się tym jest ciężki do uwierzenia. Często takie kobiety są lekceważone, a stereotypy (jakoby ta dziedzina była zarezerwowana tylko dla mężczyzn) i mity (zajmowanie się tym powoduje bezpłodność u kobiet) je tłamszą, jak Persefonę podziemia Hadesu. Wystawą tą chcę zniweczyć fałszywe wyobrażenia dotyczące metaloplastyki i kowalstwa artystycznego, jak i samych kobiet zajmujących się nią, zwłaszcza że od kilku lat można zaobserwować znaczną dominację tej płci.
Wystawa „Spod Ziemi” powstała we współpracy z pracownią przy Liceum Plastycznym im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Prace terenowe umożliwiły zebranie obszernej dokumentacji filmowo-zdjęciowej, która przedstawi w powiększeniu tę piękną dziedzinę plastyki artystycznej, a w szczególności mało docenianą metodę wyklepywania. Cała wystawa udowadnia, że można tworzyć bez względu na płeć i tężyznę fizyczną ciekawe formy rzeźbiarskie.
Wystawa jest zrealizowana w ramach dyplomu kuratorskiego Aleksandry Rydzik i Łukasza Kaźmierczyka.
Będzie można ją zobaczyć od 19 do 26 maja 2023 w MIEJSCU X, które mieści się przy ul. Henryka Sienkiewicza 20 (oficyna) w Opolu.