Przejdź do treści

SAKURA 2023

Opublikowano 25 kwi 2023
azg
Sakura
Data
29 — 30 kwi 2023
sob. 29.04.2023, 15.00–18.00, Wernisaż 18.30 niedz. 30.04.2023, 15.00–17.00
Miejsce

 Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia  Wstęp wolny

Wystawa prac Aleksandry Janik, Małgorzaty „Mauko” Korczak, Michała Puszczyńskiego, Grzegorza Gajosa, Przemysława Pintala, Anny Kołodziejczyk, Danieli Tagowskiej i Kamila Moskowczenki.

Od drugiej połowy XIX w. sztuka japońska miała duży wpływ na rozwój zachodniej kultury nowoczesnej i współczesnej. Tradycyjna estetyka wabi-sabi, redukcja środków wyrazu, asymetria kompozycji, linearyzm, a także manggha, anime i popkultura współczesnej Japonii nadal silnie oddziałują na wyobraźnię twórców. W  prezentowanych pracach artyści związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odwołują się do indywidualnych doświadczeń i inspiracji, tworząc nowy kontekst wpływu kultury kraju kwitnącej wiśni na sztukę współczesną.

W holu Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia zaprezentowane zostaną prace z serii Sensorium Aleksandry Janik i Grzegorza Gajosa zrealizowane w Tokio, obrazy i obiekty inspirowane kulturą japońską autorstwa Przemka Pintaka, Danieli Tagowskiej Anny Kołodziejczyk oraz Kamila Moskowczenko, wielkoformatowa kaligrafia Małgorzaty ,,Mauko” Korczak oraz chawan – czarki do ceremonii picia herbaty autorstwa Michała Puszczyńskiego.

Praca Małgorzaty ,,Mauko” Korczak, kaligrafia „Ikigai”, podróżowała z artystką po Japonii, czego efektem stał się zbiór zdjęć Dawida Kałuskiego, pokazujących jak kontekst i otoczenie wchodzą w dialog z obiektem artystycznym. Japońskie słowo „Ikigai”/ ⽣生き甲斐 dosłownie tłumaczy się jako „powód do życia”.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także czarki chawan do ceremonii picia herbaty, wykonane w unikalnym procesie wypalania ceramiki drewnem aż do temp 1350 st C. Prace zostały zrealizowane w kompleksie japońskich pieców Tozan, podczas stypendium Fulbrighta w Northern Arizona University w 2020 roku.

Sakura 2023

II Wrocławskie dni japońskich inspiracji
Kwiecień 2023

Sakura w języku japońskim to drzewo wiśni, a także sam kwiat wiśni, którego kwitnienie oznacza nadejście wiosny. Pora ta w Japonii jest świętem oglądania kwiatów – Hanami – czasem zachwytu nad ich delikatnością i nietrwałością. Jest to jednocześnie idealny moment do refleksji nad kruchością piękna oraz ulotnością chwili. Kwitnące wiśnie to również pretekst do wyjścia na piknik, spotkania z innymi, celebrowania wspólnego czasu. Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia. Sakura była kojarzona z samurajami i bushi – ludźmi kroczącymi drogą wojownika. Ich życie uważano za krótkotrwałe i piękne, podobne do kwiatów wiśni.
Studio Kokyu, działające od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego, czerpie inspirację do swoich poszukiwań w domenie sztuki aktora i szeroko rozumianej praktyki teatralnej, z japońskiej kultury a zwłaszcza z tradycyjnych sztuk walki – przede wszystkim aikido. Skupienie na tym, co ulotne w spotkaniu, wyznacza terytorium naszej praktyki. Zarówno teatr, jak i sztuki walki – obydwie domeny równoprawnie obecne w naszej codziennej pracy – dotykają tego, co dzieje się tu i teraz. Tego, co nietrwałe, a jednak ze wszech miar istotne.

Kamienie Shodo

Artyści biorący udział w wydarzeniu:

Artyści_Sakura 2023
pdf, 4.24 MB
Artyści_Sakura 2023

Pozostałe wydarzenia