Przejdź do treści

Rozmowa

Opublikowano 12 wrz 2023
azg
Anna Nowak
Data
14 — 24 wrz 2023
Miejsce

Sztuka na miejscu
ul.Łaciarska 4, Wrocław 

Zapraszamy do Sztuki na miejscu na serię prezentacji zaplanowanych przez katedrę Mediacji Sztuki. Spotkaniom, wykładom i performansom towarzyszyć będzie pokaz prac studentek i absolwentek (Julia Zioła, Ania Nowak, Stefania Jankowiak Zuzanna Leszczyńska, Zuzanna Chabierska).

W przestrzeni galerii do 24 września prezentowana jest też wystawa Soni Ruciak i Marceliny Groń "Miejsca związane".

 

Rozmowa,  to  zdarzenie wykorzystujące potencjał przestrzeni galerii Sztuka na miejscu,  jako miejsca spotkania. Temat przewodni zachęca do tworzenie relacji między zaproszonymi gośćmi, a publicznością. W ramach wydarzenia odbędą się: prezentacje, wykłady, spotkania i performansy. W galerii zostaną zaprezentowane prace osób związanych z pracownią Studium Relacji Przestrzennych umocowanej na wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki w Katedrze Mediacji Sztuki, prowadzoną przez prof. Marię Wrońską, oraz asystentkę dr Marię Bitkę. Uczestnicy wydarzenia: Zuzanna Chabierska, Tobiasz Papuczys, Lila Leń, Małgorzata Wrzosek, dr Zbigniew Bitka, Dominik Podsiadły, Julia Zioła, Stefania Jankowiak, Kalina Radomska, Zuzanna Leszczyńska, Karolina Poddębiak, Julia Czerwińska, Anna Nowak.  

Harmonogram wydarzeń:

czwartek 14.09.23, godz. 18:00 - Zuzanna Chabierska “Muszę o siebie dbać” wideoperformans i spotkanie on-line

piątek 15.09.23, godz. 17:00 - Tobiasz Papuczys "Fotografia Performatywna" wykład i prezentacja 

Tobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku. Finalista Grand Press Photo 2023.

Portfolio: www.instagram.com/tobiasz.papucz

Tobiasz Papuczys

wtorek 19.09.23, godz. 12:00-13:00  - Lila Leń "Bicie piany" - performans 

Bicie piany zazwyczaj nie wnosi niczego istotnego do prowadzonej rozmowy. To powiększanie objętości nie zwiększającej masy, bezproduktywne działanie. Rodzaj zakłócenia uniemożliwiającego obustronne porozumienie czy też przeszkodę w prowadzeniu wewnętrznego dialogu. Można je jednak również traktować jako formę alarmu. Głośnego zwrócenia uwagi na siebie i swoje problemy. Wykorzystując akustyczne właściwości przestrzeni Sztuki na Miejscu i energii bicia piany zapraszam do współtworzenia realizacji dźwiękowej, symbolizującej wewnętrzne przeszkody w dojściu do porozumienia.

Liliana Leń, Bicie piany

wtorek 19.009.23, godz. 14:30-16:30 - Małgorzata Wrzosek “Rozmowa bez słów wokół idei dostrojenia” spotkanie 

Ciekawi mnie czym jest to, co pojawia się między osobami, to coś trzeciego co już nie jest ani pierwszym ani drugim ale zawiera je w sobie. Zapraszam na spotkanie podczas którego przeprowadzimy eksperyment nad rozmową bez słów, zbadamy dostrajanie się dźwięków i zastanowimy się jak wygląda współbrzmienie. Do badania wykorzystamy nasze głosy i rysunki. Do wzięcia udziału w doświadczeniu nie trzeba umiejętności wokalnych i rysunkowych.

Gosia Wrzosek ~ Artystka wizualna i dźwiękowa, arteterapeutka. Aktualnie studentka Dwuletniego Studium Psychologii Zorientowanej na Proces. Jej podstawową intencją jest budowanie bezpieczeństwa i otwartości na współbycie i współtworzenie. Pracę zaczyna od wyobrażania sobie odlewu przestrzeni wypełnionej oddechem i dźwiękiem. Na codzień współpracuje z instytucjami kultury współtworząc program edukacyjny.

Małgorzata Wrzosek

czwartek 21.09.23, godz. 18:00 - dr Zbigniew Bitka “Metafory i archetypy przestrzeni” wykład 

Zbigniew Bitka – doktor nauk humanistycznych w Instytucie Literaturoznawstwa  Uniwersytetu Opolskiego (obecnie na emeryturze), były wieloletni kierownik literacki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Interesuje się literaturą w perspektywie krytyki archetypowej, hermeneutyki i psychoanalizy. Jest autorem, współautorem i  redaktorem książek: Wędrowanie do kresu cierpienia. Motywy archetypowe i symboliczne w prozie Jerzego Krzysztonia (2001), Zło rodzi się w nieświadomości. Wybrana twórczość prozatorska Władysława Lecha Terleckiego w świetle krytyki archetypowej i psychologii Carla Gustava Junga (2019), Współczesne interpretacje koncepcji C.G. Junga (2018), Ludzie i lalki, Opowieści o teatrze. 70 lat teatru (2008), Żywioły teatru. Ludzie – idee – wydarzenia. Opolski Teatr Lalki i Aktora w latach 2007-2017 (2017). Autor artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach naukowych (także popularno-naukowych; na  łamach Nieznanego Świata opublikował w 2023 roku cykl W lustrach archetypów Junga).

Anna Nowak

sobota 23.09.23. godz. 17:00 - Dominik Podsiadły "Wiosna w Salzburgu 2023"  - prezentacja

            Zapraszam na wędrówkę po salzburskich galeriach i muzeach, a konkretnie po wystawach z wiosny 2023 r.. Spotkanie jest częścią szerszego cyklu, który nazywam Podróżami Mediatora. Tytuł świadomie nawiązuje do modnych onegdaj podróży po Europie, kiedy to uprzywilejowane społecznie osoby poznawały kulturę i sztukę w innych krajach. Dzisiejsze uprzywilejowanie, polega m.in. na życiu w Europie bez wojny, bez pandemii, we wciąż znośnym klimacie. Ten stan jest jednak latentny. Stąd, jak się okaże, zarówno wojna jak i klimat oraz inne formy przemocy symbolicznej czy fizycznej, stają się tematem wystaw, przynajmniej w Austrii, którą odwiedziłem w 2023 r. Tak jakby nawet w kraju, który może poszczycić się najwyższym na świecie odczuciem jakości życia, panował lęk, że to wszystko może się skończyć. Austria, której gospodarka czy energetyka, w znacznej mierze opiera się na obecności śniegu i lodu w górach, być może może cieszy się ostatnimi chwilami przed utratą swojego bogactwa.

            Prezentacja Wiosna w Salzburgu 2023 pozwoli na głębsze zanurzenie się w świat aktualnych prezentacji sztuki współczesnej, które odbywają się w peryferyjnych ośrodkach artwoldu. Takie podejście pozwala na zdobycie wrażeń, które mogą posłużyć jako podstawa do przyszłych badań na temat kultury spoza głównych ośrodków.

 

Dominik Podsiadły

Pozostałe wydarzenia