Równościowe warsztaty edycyjne z kolektywem Kariatyda
Kuchnia CSU.CI
Zapraszamy na warsztaty odbywające się w ramach festiwalu Równość / Różność.
Korzystasz czasem z polskiej Wikipedii? My też! Chcesz by była bardziej równościowa? Uwzględniała niedoreprezentowane grupy? Żeby była napisana we włączający sposób i inkluzywnym językiem? Odpowiedź jest prosta: zrób to samx, zróbmy to razem!!!
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Równość / Różność, organizowanego przez ASP we Wrocławiu, zapraszamy na warsztaty i edyton, podczas których:
- dowiesz się jak utworzyć konto jako osoba edytująca
- nauczysz się stawiać pierwsze kroki w środowisku Wikipedii
- stworzysz swój profil jeśli chcesz mieć własną wiki-stronę
- poznasz ważne zasady edytowania Wikipedii
- podyskutujemy o tym, które z zasad powinny być bardziej elastyczne i jak to zrobić
- podzielimy się z Tobą naszymi doświadczeniami “kruszenia gzymsów”
- i najważniejsze: napiszesz swój pierwszy artykuł albo wprowadzisz swoje zmiany w już istniejących!
Można przyjść w dowolnym momencie, ale zachęcamy do przesłania wiadomości z chęcią udziału na adres: z.reznik@asp.wroc.pl
Odpowiemy też na Twoje pytania przez fb: Kolektyw Kariatyda lub ig: kolektyw_kariatyda
Jeśli masz pomysł o kim lub o czym chcesz napisać do Wikipedii, to zabierz ze sobą potrzebne materiały (książki, artykuły, linki do stron). Potrzebujesz mieć ze sobą przede wszystkim *komputer lub tablet*, a my zapewnimy resztę. Dla zaangażowanych osób będziemy mieć także upominki: naszego kolekcjonerskiego zina lub kariatydową przypinkę
A jeśli chcesz się przygotować, to tutaj znajdziesz nasz tutorial dotyczący zakładania konta i tworzenia nowych treści: https://youtu.be/SoXzsFFvOkY?si=f4HS0yY5zLQy2Bd2
Wikipedia jest pierwszym miejscem, z którego ludzie i algorytmy czerpią podstawowe informacje na wybrany temat. Jej zasoby są wysoko pozycjonowane w wiodących wyszukiwarkach internetowych, zaciągane przez rozmaite bazy danych i serwisy, wykorzystywane przez sztuczną inteligencję. Bywa krytykowana jako źródło nierzetelne, a część z jej treści jest niepełna lub zdezaktualizowana. Opiera się ona jednak w pełni na pracy wolontaryjnej, a więc to właśnie od społeczności Wikipedii – czyli wszystkich osób, które zdecydują się dołożyć do niej swoją energię – zależy jej zawartość i charakter.
W społeczności tej występuje jednak znacząca dysproporcja opisywana jako zjawisko gender gap, czyli niereprezentatywność pod względem płci. Redaktorki stanowią nadal nie więcej niż 20% wszystkich osób edytujących Wikipedię. Ma to oczywiście przełożenie także na treść i język – w Wikipedii brakuje biogramów wielu ważnych kobiet, a artykuły bardzo często pisane są zmaskulinizowanym językiem i z męskocentrycznej perspektywy. Nawet feminatywy takie jak np. architektka czy adiunktka to dla tego środowiska bardzo często trudna do zaakceptowania forma, a o języku inkluzywnym Wikipedii jeszcze się nie śniło… Ale mimo to możemy starać się ją uzupełniać i zmieniać – została stworzona jako wolna i otwarta platforma, a zatem wszystko jest w naszych rękach!
Kolektyw Kariatyda to oddolna i nieformalna grupa osób uzupełniających polskojęzyczną Wikipedię o wiedzę dotyczącą kobiet związanych ze sztuką, m.in. artystek, architektek, dizajnerek, ilustratorek, kuratorek, muzealniczek czy krytyczek sztuki. Grupa wywodzi się z Wrocławia i powstała na przełomie 2018 i 2019 r., a jej skład jest otwarty i zmienny. Działamy zarówno stacjonarnie jak i hybrydowo lub całkowicie online, organizując warsztaty edukacyjne z podstaw pracy z Wikipedią czy edytony – maratony edycyjne, podczas których wspólnie piszemy nowe hasła lub edytujemy już istniejące, pomagamy sobie nawzajem szukać źródeł, rozwiązujemy problemy techniczne. W 2020 r. byłyśmy nominowane do Nagrody WARTO w kategorii sztuki wizualne.
Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/.../Wikiproje.../Kolektyw_Kariatyda
https://szajnmag.pl/wiedza-czy-wladza-kobiety-wikipedii/
Wydarzenie odbywa się ramach Festiwalu Równość / Różność / Razem 2025, organizowanego przez ASP we Wrocławiu: https://www.asp.wroc.pl/pl/wydarzenia/rownosc-roznosc-razem
Jest możliwe dzięki stypendium KPO sfinansowanemu przez Unię Europejską NextGenerationEU, uzyskanemu przez Zofię Reznik.