Retrospekcje
Art and Prints Gallery, ul. Jatki 10
Klub na Jatkach ( w nowej odsłonie: Jatki 2.0 Food &Culture )
Impulsem do zorganizowania wystały Grafiki i Rysunku na Jatkach stały się dwa jubileusze: 25-lecia Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz 75-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego. Inicjatorami wydarzenia są: dziekan Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów prof. Marek Grzyb oraz prof. Kazimierz Pawlak - prezes ZPAP. Swoje wnętrza udostępniły lokale na Jatkach: galeria Art and Prints oraz Jatki 2.0 Food&Culture - kultowy klub artystyczny. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w tym wydarzeniu artystów zawiązanych z naszym Wydziałem - pracowników aktualnych oraz byłych i absolwentów. Wszystkich, którzy jednocześnie są członkami ZPAP. Wystawa jest prezentacją ich dokonań w dziedzinie grafiki i rysunku. Wśród uczestników są osoby o ugruntowanej pozycji, artyści, których dzieła można zobaczyć na licznych wystawach i konkursach, zdobywają nagrody są aktywni i rozpoznawalni. Mamy tu przedstawione szerokie spektrum możliwości jakie dają obie dyscypliny sztuki: grafika artystyczna i rysunek. Obie ściśle się ze sobą łączą. Rysunek jest często wstępem do grafiki, pierwszym zapisem myśli, idei, z którego następnie rodzi się szkic i projekt przeniesiony na matrycę stając się akwafortą, akwatintą, linorytem, a czasem jeszcze inną techniką graficzną, jak np. druk cyfrowy, ostatnio coraz bardziej popularna technika, zaliczana również do technik grafiki artystycznej. Uczestnicy wystawy reprezentują bardzo różnorodne postawy artystyczne. Mamy tu prace wykonane w tradycyjnych technikach graficznych, takich jak akwaforta, akwatinta, czy linoryt oraz grafiki wykonane w technice druku cyfrowego. Są prace monochromatyczne i kolorowe, abstrakcyjne i figuratywne. Ta różnorodność, bogactwo postaw i technik, jak również wysoki poziom dzieł, decydują o atrakcyjności prezentacji.
Wydarzeniu towarzyszy katalog, zaprojektowany przez prof. Andrzeja Moczydłowskiego. Kiedy czas wystawy dobiegnie już końca, katalog pozostanie graficznym śladem niniejszego wydarzenia i liczę, że podobnie jak nasza wystawa, dostarczy Odbiorcy estetycznych przeżyć i pozwoli zanurzyć się w bogaty świat wyobraźni prezentowanych tu twórców.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy, pomysłodawcom, osobom udostępniającym przestrzeń galeryjną i osobom pomagającym przy montażu oraz artystom, którzy w odpowiedzi na zaproszenie zaprezentowali swoje piękne dzieła.
Prof. Anna Janusz-Strzyż, kurator wystawy