Przejdź do treści

Remedium, Monika Aleksandrowicz & Lilianna Leń alias Lila Len

Opublikowano 21 wrz 2023
and
Data
11 — 25 wrz 2023
Finisaż: 22.09.2023 r., godz. 14:00
Miejsce

Galeria Za szkłem

ASP Wrocław
Pl. Polski 3/4
50-156 Wrocław

 

Zapraszamy na finisaż wystawy Remedium do Galerii Za Szkłem, który odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października 2023 o godzinie 14:00.

Remedium, Monika Aleksandrowicz & Lilianna Leń alias Lila Len

Lilianna Leń alias Lila Len

Fotografka, mediatorka i edukatorka. Działa w obszarze fotografii ulicznej, poszukującej i dokumentu subiektywnego. Lubi eksperymentować. Jako mediatorka sztuki interesuje się partycypacją odbiorczą, udziałem widza w zjawiskach kultury, w szczególności pośrednimi i bezpośrednimi skutkami aktywnego odbioru sztuki oraz metodami ewaluacji tych zjawisk.W ramach odbiorczych zainteresowań bada obszary partycypacji w sztuce osób ze szczególnymi potrzebami, z uwzględnieniem narzędzi komunikacji o sztuce jak i samego doświadczania sztuki.

Escape from the selfscape, Instalacja / 2023
Wapń, magnez i potas. Ich niedobór w organizmie może powodować szumy uszne. Tinnitus
Szumy nie mają swojego zewnętrznego źródła. Są audialnymi fantomami, zaburzającymi  koncentrację, pamięć i komunikację. Bywają skutkiem nerwic lub ich przyczyną. Jednym ze sposobów na wewnętrzne wyciszenie jest stosowanie generatora szumów. Zewnętrznego źródła dźwięku, wytwarzającego szerokopasmowy szum. Często nie jest to jednak metoda skuteczna. Daje jedynie złudną nadzieję odnalezienia antidotum na ludzkie cierpienie. Zazwyczaj wolimy nie wsłuchiwać się w siebie i nie przyglądać się w lustrze, by nie poznać prawdy, która może być niewygodna. Wybieramy zagłuszenie jako sposób na wyciszenie.

Monika Aleksandrowicz 

Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). Obroniła doktorat z wyróżnieniem (2021). W jej dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 wystaw zbiorowych, sympozja, poświęcone sztuce konceptualnej, oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Cykl prac malarskich pod wspólnym tytułem Interior, akryl na płótnie, 2023
Interior to terytorium trudno dostępne, oddalone od ważnych ośrodków i słabo zagospodarowane miejsce. Internet po wpisaniu hasła wskazuje między innymi takie przykłady jak: Outback – określenie rozległych, słabo zaludnionych, w przeważającej części pustynnych i półpustynnych obszarów w środkowej Australii, wnętrze Alaski czy pokryte osadami lodowca Zachodnie Równiny Wewnętrzne w Kanadzie. Słowo Interior w słownikowym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wnętrze. Nasuwając skojarzenia z miejscem ekskluzywnym i dobrze zaprojektowanym. W języku hiszpańskim znajdujemy znacznie ciekawsze tłumaczenie – bo oprócz wnętrza, można znaleźć również konotacje ze środkiem, głębią, duszą i sumieniem. Malarstwo przedstawione na wystawie przyjęło formę abstrakcji. Nigdy nie przypuszczałam, że będzie mnie stać na upublicznienie tak szczerego i  jednocześnie intymnego malarstwa. I o tym właśnie jest ta wystawa. O przestrzeniach duszy – z elementami wspólnymi i antagonizującymi się. Z nawarstwiającą się strukturą i formą. Wielokrotne nałożenie farb, ich zdzieranie, ponowne nakładanie kolejnych warstw to próba dojścia do wizualnej satysfakcji przy jednoczesnym snuciu opowieści o rozterkach, trudnych emocjach, niezdecydowaniu, zdecydowaniu, o miłości, troskach i złości. I o wszystkich skrywanych emocjach, o których najłatwiej mówi się za pomocą malarstwa gestu, kompozycji wizualnej i barwie.

Pozostałe wydarzenia