Razem ale osobno - Elżbieta Janczak-Wałaszek i Krzysztof Wałaszek
Galeria Geppart
Centrum Sztuki Piekarnia, Wrocław
Ul. Księcia Witolda 68/2 (II piętro)
Wystawa „Razem, ale osobno” to wspólny pokaz Elżbiety Janczak-Wałaszek i Krzysztofa Wałaszka, który powstał na gorąco w odniesieniu do aktualnych wydarzeń – ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, trwającej od tego momentu regularnej wojny trwającej tuż za granicami naszego kraju, potężnym eksodusem ludności cywilnej ratującej się przed wojenną pożogą, napływem setek tysięcy uchodźców wojennych docierających do wielu miast Polski.
Na wystawie „Razem, ale osobno” Krzysztof Wałaszek pokazuje prace powstałe w ostatnich latach – ich wymowa, w obecnym kontekście politycznym nabiera nowego, aktualnego znaczenia. Artysta posługuje się ironiczną estetyką, korzystając z cytatów zaczerpniętych z języka ulicy, ludowych mądrości, przysłów i reprodukcji. Obiekty i obrazy łączy z tekstem, który odgrywa ważną rolę w całokształcie jego twórczości. Chętnie sięga po przedmioty gotowe i znalezione, które zawłaszcza, przekształca, nadając im nowe sensy. Podejmuje przy tym tematykę współczesnej komercjalizacji życia społecznego, przemocy, którą rodzi władza, a także deprecjacji autorytetów oraz spłycenia czy wyczerpania takich pojęć jak rodzina, patriotyzm, wiara, naród, wolność.
Elżbieta Janczak-Wałaszek prezentuje na wystawie obiekty ceramiczne, tworząc instalację site specific, wpisaną w przestrzeń galerii. Cykl „Głowy”, to naturalnej wielkości małpie popiersia, które zestawione w grupę, tworzą swoistą wielorasową rodzinę naczelnych. W ikonografii małpa symbolizuje ludzkie przywary, pracę można więc odczytywać jako symbol społeczeństwa widzianego w krzywym zwierciadle. W tym przypadku wykorzystanie małpich wizerunków składa się na opowieść o człowieczym stadzie – nie dość rozumnym, by wyzwolić się z atawistycznych odruchów, złożonym z rozmaitych, nie mogących się sprawnie komunikować jednostek, determinowanych instynktem terytorialnym.
Wystawa, udostępniona dla widzów od 9 marca, będzie pokazem w procesie – ulegającym stopniowemu rozbudowaniu o nowe realizacje, pojawiające się sukcesywnie w przestrzeni. Jej finalny kształt będzie można zobaczyć 18 marca o godz. 18 podczas wernisażu.
***
Elżbieta Janczak-Wałaszek / Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu uzyskała w 1989 roku w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej. Zajmuje się projektowaniem ceramiki, instalacją i rzeźbą.
Krzysztof Wałaszek / W latach 1984–1989 studiował w PWSSP we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Rysunku. Posługuje się różnymi technikami: malarstwem, ceramiką, obiektami przestrzennymi.
Tekst: Patrycja Sikora