Przez ogień do sztuki

Black Frame
Wyspa Słodowa
Gabloty mobilne ASP
ul. Świdnicka
ul. Oławska
Galeria Neon ASP Wrocław
bud. CSU.CI
ul. Traugutta 19/21
Zapraszamy na wystawy towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu Wysokich Temperatur.
Uroczyste otwarcie wystaw odbędzie się 27 czerwca.
Black Frame, Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa
wernisaż: piątek 27.06, godz. 16:00
Wystawa prac zrealizowanych przez artystów reprezentujących trzy sekcje/materiały: szkło, ceramikę i metal. Celem wystawy jest zarówno przedstawienie ciekawych możliwości realizacyjnych, jakie daje praca twórcza z wykorzystaniem wysokiej temperatury, jak i różnorodności postaw twórczych artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych i Festiwalem Wysokich Temperatur.
Gabloty mobilne ASP (ul. Świdnicka, przy Operze)
wernisaż: piątek 27.06, godz. 17:30
Francuska artystka, ceramiczka. Studiowała biologię komórkową i molekularną, jednak po ukończeniu Institut Européen des Arts Céramiques zdecydowała się porzucić karierę naukową na rzecz sztuki. W swoich pracach bada napięcia pomiędzy formą a materiałem, pozwalając procesowi wypału na kontrolowane przekształcanie ich w nowe struktury. Używa także gotowych obiektów ceramicznych, które poddaje dalszej transformacji, nadając im nowe życie i funkcję. Prace Verdier często balansują na granicy rzeźby i instalacji, a jej twórczość pełna jest metafor i odniesień do natury, transformacji i zmienności. Artystka uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Musée des Beaux-Arts, Lyon, Francji (2021) oraz Musée d'Art Moderne, Paryż, Francja (2021).
wernisaż: piątek 27.06, godz. 17:30
Koreański artysta ceramik. Studiował na Uniwersytecie Sangmyung, a następnie ukończył IKKG w Niemczech. Jego prace prezentowane były na licznych wydarzeniach, takich jak Taiwan Ceramics Biennale czy Faenza Prize. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. na Cluj Ceramics Biennale i Cerco International Ceramics Award. Obecnie prowadzi studio ceramiczne w Domaene Mechtildshausen w Wiesbaden. Jego twórczość łączy architektoniczne formy z organicznymi strukturami eksplorując niedoskonałość materii.
Gabloty mobilne ASP (ul. Oławska)
wernisaż: piątek 27.06, godz. 18:00
Artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Po osiemnastu latach pracy poza światem sztuki dokonała radykalnej zmiany zawodowej. W grudniu 2022 roku, pod wpływem inspirujących spotkań ze swoją mentorką Barbarą Idzikowską, zdecydowała się na powrót do świata sztuki. Otworzyła własną pracownię i całkowicie poświęciła się tworzeniu współczesnych rzeźb przy użyciu tradycyjnych technik formowania szkła. Inspiracje czerpie z obserwacji ludzi, tego, co manifestują przez swój strój i tego, co ukrywają w głębi duszy. Jej najnowsze rzeźby są refleksją nad ewolucją więzi międzyludzkich pod wpływem nowych technologii.
wernisaż: piątek 27.06, godz. 18:00
Rzeźbiarz, absolwent i asystent techniczny w pracowni odlewniczej ASP we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Rzeźba, uzyskując dyplom w pracowni prof. Janusza Kucharskiego w 2014 roku. Uczestnik plenerów, sympozjów międzynarodowych i wystaw zbiorowych, m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Kłodzku, Atenach. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Pracuje jako asystent techniczny w pracowni odlewniczej na ASP we Wrocławiu.
Galeria NEON ASP Wrocław
wernisaż: piątek, 27.06, godz. 18:30
W ramach wystawy PRZEZ OGIEŃ DO SZTUKI będzie można zobaczyć prace aż 47 artystów — dydaktyków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych ale i zaproszonych specjalnie na Festiwal Gości. Kuratorzy zadbali o dużą różnorodność postaw twórczych, aby zaprezentować szeroki wachlarz możliwości, jakie daje wykorzystanie technik związanych z wysoką temperaturą.
Uczestnicy:
Szkło: Kalina Bańka-Kulka, Grzegorz Bibro, Dagmara Bielecka, Joanna Bujak, Małgorzata Dajewska, Antonina Joszczuk, Anna Józefowska, Marzena Krzemińska, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Beata Mak-Sobota, Kamila Mróz, Jagoda Nowak-Bieganowska, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Stanisław Sobota, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Magdalena Wodarczyk, Justyna Żak.
Ceramika: Adam Abel, Jakub Biewald, Marianne Egimann, Joanna Opalska-Brzecka, Łukasz Karkoszka, Mirosław Kociński, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Przemysław Lasak, Weronika Lucińska, Michał Puszczyński, Piotr Romiński, Krzysztof Rozpondek, Bożena Sacharczuk, Weronika Surma, Joanna Teper, Dawid Żynda.
Metal: Tomasz Bielecki, Sławomir Biernat, Paweł Czekański, Mateusz Dworski, Kurt Dyrhaug, Tobias Flores, Andrzej Kosowski, Maja Kozłowska, Tomasz Krzept, David Lobdell, Wojciech Małek, Christos Mandzios, Michał Staszczak.
W trakcie trwania festiwalu prezentowane będą też wystawy:
- Na zimno i na gorąco - Wystawa prezentuje prace studentów I—V roku kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, powstałe w pracowniach artystycznych i użytkowych. (Nowy Budynek (NB), parter i II piętro).
- Wystawa Międzynarodowego Konkursu na Czarkę - Wystawa prac nadesłanych na konkurs na czarkę. Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce w sobotę 28 czerwca o godz. 14:30. (Nowy Budynek (NB), parter / szklana gablota)