Partnerzy. Łódzki Arts & Crafts – wystawa wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi
ASP Wrocław / Pl. Polski 3/4
Galeria Aula
Galeria Hol przed Aulą
Galeria za Szkłem
Galeria Neon ASP Wrocław
ul. Traugutta 19/21
Galeria Geppart ASP Wrocław
Piekarnia Żywa Kultura
ul. Księcia Witolda 68/2
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 8 listopada, o godz. 17:00 w Galerii NEON ASP Wrocław.
Wystawa wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi jest preludium interpretacji do hasła i tym samym nazwy wydarzenia Partnerzy. Łódzki Arts & Crafts.
Tytuł wystawy nawiązuje wprost do wzajemnych powiązań między sztuką a dizajnem, klasycznym rzemiosłem a nowoczesnymi technologiami jako wzajemnie przenikającymi się aktami twórczymi.
Na wystawie prezentowane są najnowsze osiągnięcia z obszaru sztuki i dizajnu. Przedstawiane zagadnienia dotyczą dziedzin związanych z grafiką projektową, fotografią reklamową, biżuterią, ubiorem, tkaniną unikatową, nowymi mediami, animacją oraz szkłem i rzeźbą.
Instytut Projektowania Graficznego przedstawia działania pedagogów i wybranych studentów, obejmujące zagadnienia współczesnego projektowania graficznego z wykorzystaniem najróżniejszych środków wyrazu wizualnego oraz stosowanych surowców. Są to m.in. szeroko pojęte realizacje z przestrzeni projektowania informacji wizualnej, grafiki wydawniczej, plakatu, opakowań, fotografii reklamowej, wielkoformatowe kompozycje graficzne oraz realizacje cyfrowe, takie jak aplikacje, gry komputerowe czy projekty witryn internetowych.
Instytut Biżuterii przedstawia prace artystów złotników, projektantów biżuterii, a przede wszystkim nauczycieli akademickich Instytutu Biżuterii ASP w Łodzi. Każdy z pedagogów pokazuje swoje prace z obszaru biżuterii artystycznej, małych obiektów rzeźbiarsko-biżuteryjnych oraz form unikatowych, które
są wynikiem przemyśleń artystycznych w zakresie projektowania form użytkowych.
Instytut Nowych Mediów i Kompozycji zajmuje się problematyką trzech obszarów sztuki współczesnej: nowomedialnej, transmedialnej i transdyscyplinarnej. Realizuje w zakresie dydaktycznym i badawczym unikalny w skali kraju program kierunku nowe media. Wystawa prezentuje przekrojowo twórczość jego pedagogów.
Instytut Rzeźby z pracownią zajmującą się projektowaniem z użyciem szkła zaprezentuje kompozycje szklane wykonane przez studentów oraz wykładowców. Obszarem twórczym będzie szkło jako materiał towarzyszący w dziedzinach sztuki, architektury i dizajnu.
Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz zaprezentuje prace zarówno pedagogów, jak i studentów, z obszaru szeroko rozumianej i traktowanej współcześnie tkaniny. Prezentowane obiekty to obrazy i prace plastyczne znajdujące się w obszarze działań twórczych dydaktyków tego Instytutu.
Instytut Ubioru przedstawi prace pedagogów z obszaru projektowania ubioru oraz artystycznych działań pokrewnych. Inspiracje prac oscylują między obszarami ekologii i dizajnu. Dają wyraz wolnych wypowiedzi przestrzennych kompozycji, akcentując zarówno formę, jak i kolor.
Instytut Animacji i Gier na wystawie prezentuje prace studenckie z ostatnich dwóch lat, zarówno licencjackie, jak i magisterskie w postaci filmów animowanych oraz film prezentujący Instytut. Dopełnieniem tej części wystawy będą druki przykładowych prac studenckich z wybranych pracowni wraz z pracami pedagogów. Na piętrze, w pomieszczeniu z gablotami, znajdują się lalki wykonane przez studentów, powstałe na potrzeby animacji przestrzennej oraz przykładowa scenografia do filmu dyplomowego.