Przejdź do treści

Offene Ateliers – Kunstkammer Thüringen/Oberdorla, Galerie Dasein

Opublikowano 12 wrz 2023
azg
Data
16 — 17 wrz 2023
wernisaż: 16.09.23, godz. 18:00
Miejsce

Galeria Dasein w Oberdorli

Zapraszamy na pokaz prac pracowników i absolwentów naszej uczelni w Galerii Dasein w Oberdorli.

Offene Atelier

Miejsce

Budynek Międzynarodowej Organizacji Czerwonego Krzyża z 1932 roku. We wnętrzu w 2015 roku nadal pozostałości materiałów ratunkowych: bandaże, opaski, nosze, maski tlenowe, plansze medyczne i materiały informacyjne z okresu międzywojennego – rzeczy oddane władzom miasta. Na kamiennej elewacji reliefowy znak Czerwonego Krzyża oraz dyskretnie umieszczony napis „pomaganie czyni wolnym”. Całość w kolorze opalizującego różnymi odcieniami szarości lokalnego kamienia.

Okolice

Niemieckie centum sztuki konkretnej. Światowa kolekcja artystów w Erfurcie w Forum Konkrete Kunst oraz w Hunfeld w Muzeum Modern Art. Galeria New Space w Fuldzie. Miejsce rozwoju sztuki czystej, minimalistycznej, analitycznej. Kontynuacja suprematyzmu, unizmu, neoplastycyzmu, sztuki konceptualnej, inteligibilnej. Wymienione miejsca założone przez Gerharda Jurgena Bluma - Kwiatkowskiego jako „stacje sztuki’, jak również w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, Bad Hersfeld, Kleinsassen. Hunfeld to także miasto poezji konkretnej wypełniającej subtelnie całą przestrzeń publiczną.

Idea

Animacyjna idea kontynuowania misji Gerharda Bluma, dotyczącej zakładania „stacji sztuki”. Badanie granic sztuki czystej. Aktualizowanie sztuki konkretnej i poezji konkretnej. Inicjatywa społeczno-artystyczna grupy „Kontynuacja i Sprzeciw”.

Nazwa nowej „Stacji”

Budynek o szlachetnej tradycji Czerwonego Krzyża z najczystszą myślą ludzką na ścianie czołowej był nie lada wyzwaniem. Decyzja grupy „Kontynuacja i Sprzeciw” zapadła w 2015: Galeria Dasein.  Filozoficznie ugruntowany termin „dasein” odnosi się do ontologicznego pojęcia bytu i jego interpretacji. Dla nas to szukanie bytowego miejsca dla sztuki, nawiązanie do tradycji unizmu. Deklaratywnie i analogicznie do etymologicznych odniesień tego słowa – to forma sama w sobie, bycie samo w sobie. Niczym unistyczna mantra Strzemińskiego „obraz istnieje” – to wszystko, co możemy o nim powiedzieć, gdyż nie oznacza niczego. Nie istnieje w świecie znaków. Nie ma nazwy w świecie rzeczy. Jest czym jest – niczym więcej, ani mniej.

Skład grupy „Kontynuacja i Sprzeciw”: Śp. Wanda Gołkowska  i Jan Chwałaczyk założyciele, Iza Bick, Paweł Bagiński, Daria Milecka, Anna Stępkowska, Jarosław Nowak.

Pozostałe wydarzenia