Przejdź do treści

Odkrywanie ognia

Opublikowano 20 paź 2022
azg
Phenix
Data
24 paź 2022
11:00 - 13:30
Miejsce

Aula 410 ( 4 piętro) Centrum Sztuk Użytkowych ASP, Traugutta 19/21 Wrocław 

Zapraszamy na wykłady dotyczące alternatywnych metod wypalania ceramiki oraz technik wypalania ceramiki drewnem - już 24 października 2022, aula 410.

24.10 ( poniedziałek) w auli 410 CSU na Traugutta godzinach 11.00- 13.30 odbędą się wykłady artystów biorących udział w działaniach artystyczno badawczych w ośrodku plenerowym w Luboradowie. Prezentacje będą dotyczyły alternatywnych metod wypalania ceramiki i technik wypalania ceramiki drewnem w tym dużych rzeźb plenerowych, będą odbywały się w języku polskim i angielskim. Zaproszeni goście:
 

Alicja Buławka-Fankidejska (Wydział Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk)

Dmitrij Buławka-Fankidejski ( Wydział Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk) 

Petr Toms ( Czechy ) 

Thiebaut Chague ( Francja ) 

prowadzenie 

dr Michał Puszczyński 

 

Projekt ,,Odkrywanie ognia” zakłada udział w dniach 21-30 października, w wypalaniu pieca Tongkama, artystów zajmujących się  szeroko pojętą  ceramiką artystyczną w celu poszukiwania nowego kontekstu kulturowego , znaczeniowego i technologicznego ognia we współczesnym świecie. Podczas sympozjum uczestnicy- specjaliści w dziedzinie metody wypalania ceramiki oraz studenci ASP  będą mieli możliwość wzięcia udziału w unikalnym procesie wypalania ceramiki drewnem w piecu Tongkama, który jest specjalnym urządzeniem badawczym Katedry Ceramiki . Przewidziane są wykłady, prezentacje oraz dyskusje i pokazy technik wypalania ceramiki w ośrodku w Luboradowie.

Zapraszam wszystkich dydaktyków i studentów do udziału

M.Puszczyński

Artyści biorący udział w wydarzeniu:

Thiebaut Chague jest wybitnym francuskim artystą ceramikiem, członkiem International Academy of Ceramic, autorem wielu wystaw indywidualnych na całym świecie.  Studiował ceramikę miedzy innym u Micheala Cardew, realizował monumentalne projekty ceramiczne w Nigerii, Francji, Wielkiej Brytanii (m.in w Victoria & Albert Museum). Laureat wielu nagród, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w wielu krajach. Thiebaut Chague jest znanym specjalistą w zakresie technik wypalania ceramiki drewnem, podczas wykładu zaprezentuje swój najnowszy projekt ,,Fenix’’ zrealizowany w 2022 w Nancy we  Francji.

dr Alicja Buławka – Fankidejska

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2010 roku, aneks Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Od 2013 roku asystent w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Zajmuje się głównie ceramiką artystyczną, porusza się w alternatywnych metodach wypalania ceramiki. Fascynuje ją eksperymentatorskie podejście do działań twórczych związanych z ceramiką.Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje i prowadzi plener "Ceramika alternatywnie". Laureatka nagród oraz uczestniczka  wielu wystaw, oraz rezydencji artystycznych.

Dmitrij Buławka-Fankidejski

Studia na Wydziale Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Mariusza Białeckiego w 2016 roku, aneks Medalierstwo i Małe Formy Rzeźbiarskie w pracowni prof. Ludmiły Ostrogórskiej.

Asystent w Pracowni Podstaw Rysunku na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje i prowadzi plener „Ceramika alternatywnie”. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, ceramiką, tworzy rzeźby w metalu.Do swoich realizacji konstruuje i buduje piece do wypałów ceramiki i topienia metali. Uczestnik wielu sympozjów oraz wystaw w kraju i za granicą

 Podczas wykładu zaprezentują  głównie twórczość własną, związaną z ceramiką tworzoną w alternatywnych technikach wypału, w autorskiej konstrukcji piecach gazowych, doświadczeniami i własnymi ingerencjami i poszukiwaniami rozwiązań formalnych, ideowych i technologicznych. 

Petr Toms jest artystą ceramikiem z Czech, absolwent Wyższej Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Pradze, współpracuje z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Hradec Králové odtwarzając tradycyjne technologie ceramiczne, konstruktor pieców opalanych drewnem, współzałożyciel stowarzyszenia  Keramikum

Pozostałe wydarzenia