Przejdź do treści

Obiekty (nie)skończone

Opublikowano 06 wrz 2023
im
Data
8 wrz 2023
Finisaż rozpocznie się o godz. 18:00
Miejsce

Galeria BB

ul. Garbarska 24
Kraków

Już w najbliższy piątek, 08.09.2023 o godzinie 18:00, zapraszamy na finisaż wystawy Obiekty (nie)skończone, dr Agnieszki Leśniak-Banasiak do Galerii BB w Krakowie.

Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz.

George Bernard Shaw

OBIEKTY (NIE)SKOŃCZONE – AGNIESZKA LEŚNIAK-BANASIAK

Moje prace są wynikiem ciągłego procesu poszukiwania idealnej formy przestrzennej, której podstawą jest figura geometryczna.  W czasie trwającego nieprzerwanie od prawie 15 lat eksperymentu z materią i medytacyjnych działań warsztatowych, tworzę kolejne, (nie)skończone geometryczne kombinacje.

„Zaprojektowane" w wyobraźni kształty rysuję na papierze i obmyślam proces ich powstania. Każda linia, kąt, skos mają dla mnie ogromne znaczenie. Poszczególne elementy tworzonych rzeźb opieram na zasadach kontrastu czerni i bieli, matu i połysku oraz transparentności.

Sam akt tworzenia prac jest kontemplacyjny i (nie)skończony. Pozwala mi odkrywać i wzmacniać indywidualne zrozumienie miejsca, przestrzeni i czasu. Buduję (nie)istniejące przestrzenie, w których ten obiekt mógłby zaistnieć. W przypadku projektowania, forma służy funkcji, potrzebom użytkownika i zmieniającej się przez lata estetyce; w przypadku rzeźby/obiektu, forma staje się raczej syntezą pewnej idei, (nie)skończoną opowieścią o potencjale materiału i procesu. 

Agnieszka Leśniak-Banasiak

Agnieszki Leśniak-Banasiak

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2004. Studia na Academii di Belle Arti w Mediolanie, 2002–2003. Od 2006 roku pracownik dydaktyczny ASP we Wrocławiu; od 2016 roku z tytułem doktora.                                                                                  

Projektant w KHS Krosno S.A., 2004–2006, w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta" w Stroniu Śląskim, 2006–2008, oraz w firmie Villa Glass Studio w Krośnie, 2004–2007.   

Liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: I nagroda za projekt „Milano" w ogólnopolskim Konkursie na Projekt Szkła Użytkowego „Piękne Szkło", 2005; I nagroda w konkursie PRODECO 2007 w kategorii „Nakrycie stołowe"; finalistka konkursu Stanislav Libenský Award, 2009; stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza, 2010; Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Sztuki, Rzemiosła i Designu w kategorii Meister der Moderne, Monachium, Niemcy, 2014; finalistka konkursu The International Exhibition of Glass Kanazawa 2022.

Udział w 14 wystawach indywidualnych, m.in.: „Spatial System", Galeria NOVA, Bratysława, Słowacja, 2013; „Line in Space", Praska Galeria Szkła, Praga, Czechy, 2013; „Verre", Galeria Clara Scremini, Paryż, Francja, 2014; Venice Glass Week Hub, Palazzo Querini, Wenecja, Włochy, 2018, oraz w ponad 100 wystawach grupowych w Polsce i za granicą: Czechy, Dania, Holandia, Niemcy, Słowacja, Francja, Włochy, Węgry.                                                                                                                      

Kuratorka i uczestniczka wystaw GLASS_ON. The Venice Glass Week 2021,2022, oraz „Na zachodzie bez zmian" – prezentacja prac pracowników Wydziału Malarstwa i Katedry Szkła ASP we Wrocławiu, Galeria Kobro w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego,  Łódź, 2023                                                                                        

Prace w zbiorach muzealnych: Muzeum Narodowe w Poznaniu; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Glasmuseum Lette, Ernsting Stiftung Alter HofHerding, Letter Berg, Niemcy; Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu; Muzeum Rona, Lednicke Rovne, Słowacja; Muzeum Szkła w Żeleznym Brodzie, Czechy oraz w kolekcji Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.


zdjęcia: Valeryia Kaliaha

Pozostałe wydarzenia