Michał Puszczyński, Z ziemi i ognia
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Galeria Oranżeria
ul. Topolowa 1
26-505 Orońsko, Polska
Już 3 lutego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zostanie otwarta wystawa „Z ziemi i ognia” prezentująca prace Michała Puszczyńskiego. Artysta, który od ponad 20 lat eksperymentuje z dalekowschodnimi metodami wypalania ceramiki drewnem, zaprezentuje swoje najnowsze rzeźby i instalacje.
Puszczyński sięga po inspiracje z natury, a jego abstrakcyjne formy często przywodzą na myśl spękane skały, kamienie czy uległe erozji elementy architektury. Rzeźby zrealizowane są w unikalnej technologii wypału ceramiki drewnem, gdzie osiąga się temperatury przekraczające nieraz 1350 st. C, a cały proces doprowadzany jest do momentu graniczącego z utratą kontroli nad materią. Artysta wykorzystuje niepowtarzalne efekty tego działania, aby nadać swoim dziełom ekspresyjny charakter.
Drugą część prezentacji stanowi cykl rzeźb, który tworzą monolityczne formy pokryte białym szkliwem, którym Puszczyński nadaje funkcję płócien pod działanie action painting w przestrzeni galerii.
Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace wykonane w Polsce, jak i te, które powstały podczas stypendium Fulbrighta w Northern Arizona University w USA oraz rezydencji w European Ceramic Work Center w Holandii.
Kuratorka: Anna Podsiadły
dr Michal Puszczynski (ur. 1976) ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie pracuje na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Brał udział w wielu wystawach, sympozjach, projektach i rezydencjach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Pionier dalekowschodnich technik wypalania ceramiki drewnem, w 1999 roku zbudował pierwszy w Polsce piec typu Anagama (Tongkama). Laureat m.in. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, Stypendysta MKiDN „Młoda Polska” oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Polsko Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta, Członek International Academy of Ceramics (IAC). Pełnił funkcję doradcy w European Ceramic Work Center (EKWC). Jego rzeźby znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz publicznych w Polsce i zagranicą.
Instagram: michalpuszczynski