Marian Wołczuk, Codzienność koloru

Galeria NEON ASP Wrocław
Zapraszamy na wernisaż który odbędzie się 8 maja o godz. 17:00 w Galerii NEON ASP Wrocław.
Wystawa w Neonie jest prezentacją kilkudziesięciu nowych prac namalowanych przez wieloletniego dydaktyka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Mariana Wołczuka. Obrazy te powstały w bieżącym i ubiegłym roku.
Marian Wołczuk, malując od ponad półwiecza, upatrując w tym procederze sensu, powołania, a nawet – po prostu – oczywistej powinności, zaprasza do konsekwentnie i z głębokim przekonaniem konstruowanego świata. Świat ten jawi się nam, widzom, jako dość tajemniczy. Rządzi się on jednak pewnymi prawidłami, intuicyjnie wprowadzanymi przez artystę, w mniejszym lub większym stopniu odkrywanymi przed patrzącymi, ale zawsze dającymi się wytropić. Ten świat nieustannie zmienia się w dukcie linii, układzie plam, w formach i barwach, jednak za każdym razem oparty jest na przemyślanej strukturze wynikającej z jednorodności rytmów powtarzanych elementów lub z hierarchii optycznej zaproponowanej przez artystę.
Jest w tej konsekwencji twórczej coś niezwykłego. Malarstwo jako czynność podejmowana regularnie, jak praca, a może raczej jak samo życie, codziennie, uporczywie, bez względu na okoliczności, by nadać temu życiu sens. Stanowić o jego istocie.
Możność oglądania kilkudziesięciu prac w jednej przestrzeni wystawienniczej przekłada się na efekt obcowania ze swoistym malarskim laboratorium, w którym twórca eksperymentuje z farbą i podobraziem. Nakłada pigmenty i je zdejmuje. Metodycznie sprawdza, co wyniknie z plątaniny smug, kresek, kształtów, najczęściej wymykających się prawidłom geometrii. Te gęstwiny i sieci raczej przywodzą na myśl nieznane w tkactwie sploty, może właśnie wskazując bardziej na tajemniczy rodowód w świecie organicznym. Ale jednak poddany próbie uporządkowania.
Anita Wincencjusz-Patyna
kuratorki: Sonia Ruciak, Anita Wincencjusz-Patyna
Marian Wołczuk (ur. 1942)
Malarz i rysownik, wieloletni profesor wrocławskiej uczelni artystycznej.
Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu. Dyplom przygotowany pod kierunkiem prof. Zbigniewa Karpińskiego w 1970 roku. Od 1973 roku zatrudniony w macierzystej uczelni jako nauczyciel akademicki, od 1991 roku jako profesor zwyczajny. Pełnił funkcję prodziekana, następnie dziekana ówczesnego Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, a także przez kilkanaście lat kierownika Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego na tymże wydziale.
Przygotował ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w blisko stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace są w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, Australii, Szwajcarii i Szwecji. Za swoje dokonania został uhonorowany Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a także Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.