Marek Sienkiewicz, O zanikających Polskich Ogrodach
Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie
Ul. Kolejowa 1a, Konin
Zapraszamy na wystawę do Galerii Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie.
Twórczość Marka Sienkiewicza jest spotkaniem rzeczywistości z wyobraźnią. Zdarzeniem pełnym wieloznaczności - zaczynając „od tego, co widoczne”, a nie/kończąc na tym, co pomieścić może symbol, znak i myślenie formą. To rzeczywistość wyobrażona, a czasem wyobrażenie realnego jest ramą modalną sztuki wrocławskiego rzeźbiarza, w której potencjalność znaczeń skutkuje pojemnością sensu.
Na wystawie „O zanikających Polskich Ogrodach” autor kontynuuje tropy sygnalizowane w ekspozycjach zatytułowanych „O zanikaniu Polskich Ogrodów”, „Z Różą”, „Domek dla każdego Polskiego Ptaka” i „Wobec”. Stara się połączyć je w całość, poszukując wspólnej przestrzeni między „naturą” i kulturą, wyrażonej symboliką ogrodu jako obszaru podporządkowanego kulturowym wzorom/determinizmom, który jest niestabilnym obszarem współistnienia tego, co kulturowe i „naturalne”. Ta naturalność wzięta
w cudzysłowie, można napisać „nienaturalna natura” jest bowiem tylko inspiracją i w konsekwencji przetworzeniem materii prac twórcy. W zestawieniu z wrażliwością autora prac, kulturowym bagażem staje się czymś w rodzaju „rzeczywistości pośredniej” Marka Sienkiewicza. A jego konkretyzacje i wariacje przestrzenne interesująco bez względu na cykle wchodzą w relacje i tworzą wieloznaczną symfonię uściśleń, niedopowiedzeń. Wymagając od widza nie tyle szukania odpowiedzi a umiejętności chodzenia po linie skojarzeń i nieścisłości, by do końca nie ulec temu rozchwianiu między - by przypomnieć Cezanneowskie porównanie - „światem obrazu” a „obrazem świata”.
Robert Brzęcki (fragment tekstu W ogrodzie wieloznaczności Dionizy Areopagita spotyka Gwido z Arezzo)
Kurator wystawy: Robert Brzęcki
Marek Sienkiewicz – ur. w 1964 r. we Wrocławiu. Dyplomant pracowni prof. Jana Berdyszaka w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu) w 1994 roku. Wieloletni współpracownik w pracowniach rzeźby: prof. Leona Podsiadłego i prof. Christosa Mandziosa. Obecnie jako adiunkt prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych z dr. Wojciechem Małkiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wypowiada się poprzez sztukę instalacji, rzeźby, performance, rysunku, fotografii i innych mediów. Założyciel Auto Galerii. Realizuje cykle i prace zatytułowane: „Sztuka prawa, Sztuka lewa”, „Arki”, „Orle wróć”, „Domek dla każdego Polskiego Ptaka”, „Cedzone, podwójnie cedzone”, „Złota Sztuka-Gold Art”, „Mieszane, podwójnie mieszane”, „O zanikaniu Polskich Ogrodów”, „Szczepione podwójnie szczepione”, „Czy przyszedł Dionizy? (gdzie jest Dionizy?)” i inne.