Marcin Mierzicki, Życie pozagrobowe
Galeria u Kosałki
ul. Ruska 46c/105
Wrocław
Zapraszamy na otwarcie wystawy Marcina Mierzeickiego, które odbędzie się 14 czerwca o godzinie 19:00 w Galerii u Kosałki.
„Życie pozagrobowe” jako metafora beztroskiej ignorancji to instalacja, która w swojej koncepcji sugeruje typową wystawę, jednocześnie proponuje uczestnictwo w niejasnej konwencji. Wystawa rozpoczyna cykl prac, w których na pierwszy plan wychodzą zagadnienia rzeczywistości „obok”, obrazujące marginesy myślenia programowanego poprzez filtry i iluzje społeczne. Specyficzny letarg, niejasne uwarunkowania zachowań i „komiksowy” wątek utraty kontroli podkreślają niedorzeczne dylematy codzienności, poprzez absurdalnie wyeksponowaną „przypadkowość” przedmiotów, które zmieniły swój status zawieszone w „nerwowej drzemce”. Wystawa ma charakter zatrzymanego kadru, w którym obiekty, to irytujące dowody – ślady po niejasnych „rytuałach”. Całość ma charakter scenografii filmowej – pola minowego, na którym kolejne, uparcie powtarzane ujęcia nie spełniając oczekiwań, „funkcjonują” jak przypadkowe trupy. Pozostaje wątpliwa sielanka i brud pod paznokciami.
MM
Marcin Mierzicki
Urodzony w 1973 r. w Lublinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w której obronił dyplom z malarstwa i doktorat w dziedzinie sztuki. Artysta wizualny, tworzy obrazy, instalacje, obiekty oraz prace wideo. Punktem wyjścia dla tych aktywności jest obraz i wychodzenie poza typową dla obrazu dwuwymiarową płaszczyznę, w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta realizuje prace zawierające kontekst społeczny, oparte na działaniach w procesie i prowokujące odbiorcę do udziału w efektach tych działań.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2005 i 2011 roku. Od 2023 r, na zaproszenie Galerii Entropia realizuje autorski projekt „Sytuacja jest doskonała”.
Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in.: „Coś od zera” w Galerii Entropia we Wrocławiu, „Entropia In Situ” w Sokołowsku Laboratorium Kultury, „Nie oglądaj się za siebie” Triennale Rysunku Wrocław w Muzeum Współczesnym Wrocław, „Balans bieli” w Galerii Neon w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, „Struktury absurdu” – pokaz z Józefem Robakowskim w ramach festiwalu Polish Avant Garde Cinema w Austin w Texasie (USA), „Weltschmerz” Triennale Rysunku Wrocław w Galerii BWA Wrocław Główny, „Archeologia. Historie (Nie)Rzeczywiste” w Galerii Curator's Lab w Poznaniu, „High Definition” w Galerii Wozownia w Toruniu, „All inclusive” w Instytucie Polskim w Bratysławie, „Granice globalizacji” w ramach 4. Mediations Biennale w Poznaniu, „Entropie der Kunst. Schöne Spiele” w ramach wystawy „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny” w Kuhlhaus w Berlinie, „ Mit i Melancholia” w Muzeum Współczesnym Wrocław, „Młodzi w Muzeum, Poziom Najwyższy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, „Złe pomysły” w Galerii Zero w Berlinie, „Trailer” w Galerii Entropia we Wrocławiu, „Kino Awangarda” w Galerii Awangarda BWA Wrocław.