Lech Twardowski, 420+1
Galeria Geppart ASP Wrocław
ul. Księcia Witolda 68/2 (II piętro)
Centrum Sztuki Piekarnia, Wrocław
Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie 5go listopada o godz. 18:00 w Galerii Geppart.
Wystawa 420 + 1 to zapis czasu dokonany przez artystę w okresie izolacji wymuszonej przez pandemię. Każdego dnia, gdzieś między 2021 a 2022 rokiem w pracowni powstawał jeden obraz. 421 obrazów, w 421 dni. Zapis malarskiego gestu jest wycinkiem nie tylko indywidualnej egzystencji konkretnego człowieka, ale i notacją określonego odcinka rzeczywistości, przeżywanego przez każdego z nas na swój własny sposób. I tak też można czytać tytuł wystawy, w którym do wielości dodana została jedynka.
Koła, powtarzane za każdym razem inaczej, układają się w swoisty kalendarz, notes, pamiętnik minionego fragmentu historii, w którym każdy dzień jest taki sam i każdy dzień jest zupełnie inny. Obejmują swym zakresem całą galerię, tak że wystawowa sala staje się jednym dziełem sztuki. Powstały fryz, opasający i wirusujący ściany, dopełnia monumentalne płótno – to kompozycja złożona z repetytywnego motywu koła, ale i jednocześnie dzieło „w procesie”, bo wciąż deptane przez niezliczonych gości wrocławskiej pracowni artysty. Płótno jest więc swoistym zapisem obecności różnych ludzi w życiu Lecha Twardowskiego, ich krzątania, ciekawości, aury pozostawionej podczas toczonych nad tym dziełem dyskusji o sztuce, życiu, relacjach międzyludzkich, namiętnościach, przemijaniu. Klamrą domykającą pokaz jest rzadko pokazywany obraz Generator I z lat 90., powstały tuż po powrocie artysty z Paryża do Wrocławia. Obraz złożony z modułów czerwieni, nawarstwionych stosów, pochodzi z serii, dla której punktem wyjścia były formy płyt sowieckiej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dzieło prezentowane dziś, w aktualnej sytuacji politycznej, wobec rosyjskich gróźb użycia broni atomowej, zyskuje nowy wymiar.
Dla Lecha Twardowskiego liczy się skala, działa chętnie w dużych formatach, świetnie czuje się zagarniając w sposób totalny powierzoną mu przestrzeń, także publiczną. W przypadku wystawy w galerii Geppart jest nie inaczej – powstała totalna, malarska wypowiedź – instalacja, zapraszająca widza do swojego wnętrza, układająca się w opowieść o uniwersalnych prawach rządzących byciem w świecie i śladem obecności w nim konkretnego artysty.
Kuratorka: Patrycja Sikora
Lech Twardowski – ur. w 1952 r. w Brodnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Grudziądzu. Malarz intermedialny, twórca instalacji, obiektów, akcji, performansów. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża, skąd w 1995 roku powrócił do Wrocławia. Miasto traktuje jako „laboratorium” działań artystycznych. Był inicjatorem spektakularnych akcji w przestrzeni publicznej Wrocławia: 19 x 9 Malowanie Ulicy Świdnickiej (1990), Wieża Malowana na Kościele garnizonowym (1990), Spadochrony w północnej pierzei Rynku (1991), Święto koloru w Rynku (2004). Jego obrazy i obiekty znajdują się m.in. w zbiorach Musée d’Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.